AS Razboieni Cetate-Fortuna Lunca Muresului27Partida dintre AS Războieni-Cetate și Fortuna Lunca Mureșului a fost cel de-al 5-lea duel direct între cele două rivale, despărțite de doar câțiva kilometri. Meciurile au devenit derby-uri, pline de ambiții, nervi, dar și spectacol, atât pe teren cât și pe marginea acestuia. Fortuna Lunca Mureșului a câștigat cu 3-1 derby-ul de duminică și a egalat Războieniul la victorii în întâlnirile directe, două pentru fiecare.

Prima repriză a fost controlată de gazde, care au ratat mai multe ocazii importante de a marca, din poziții favorabile, portarul Fortunei, Sergiu Farcaș făcând o partidă mare. De asemenea, Războieniul nu a beneficiat de serviciile unui portar ”de meserie” la niciun meci în acest sezon, iar acest lucru s-a văzut și în derby-ul contra liderului Seriei a 2-a.

Lunca a deschis scorul în min. 12 prin Vasile Zoltan, la o greșeală în defensiva gazdelor, stabilind scorul primei reprize. Cele două porți nu au fost lipsite de ocazii, iar în min. 76 Fortuna Lunca Mureșului și-a majorat avantajul prin Cociș în min. 73, fotbalist care a trecut și pe la echipa adversă. Bubău a marcat cel de-al 3-lea gol al Fortunei în min. 81, iar Lupean a închis tabela la 3-1 după ce a punctat în min. 88.

Fortuna Lunca Mureșului a bifat al 7-lea succes consecutiv în actualul sezon, iar duminica viitoare va avea parte de un alt derby, de această dată pentru supremație, contra Sportului Livezile, echipă care se află la doar 3 puncte în spatele Fortunei.