Liderul Soda Ocna Mureş păstrează distanţa de patru puncte faţă de a doua clasată în Liga a IV-a, Sportul Petreşti, după victoria cu 4-2 (0-1) obţinută, joi seară, în deplasarea la CS Zlatna.

Ocnamureşenii au avut puterea să revină după ce au fost conduşi cu 1-0 şi egalaţi la 2 de tânara şi inimoasa echipă din oraşul de pe malul Ampoiului.

Gazdele au deschis scorul în minutul 4 prin Adrian Lăcătuş, care a transformat o lovitură liberă de la 20 de metri. Soda a egalat prin antrenorul-jucător Ionuţ Pereat, care a executat, la rândul său, imparabil o lovitură liberă în minutul 51. Golgheterul Vali Drăgan a ieşit la rampă în minutul 57, aducându-şi echipa în avantaj după o execuţie măiastră din unghi peste portarul Olaru. Amfitrionii au replicat rapid, egalând în minutul 59 prin Darius Cristea, care a profitat de o eroare în defensiva vizitatorilor. Liderul avea să se impună cu 4-2 graţie a încă două reuşite ale lui Vali Drăgan, cel care a punctat în minutele 75 şi 82, fructificând pasele de excepţie ale lui Ionuţ Pereat.

CS Zlatna (antrenor Vasile Ursu): Olaru – Csiki, A. Cîmpean – cpt., Tîrziu, Negrea, Bradu, Truţă, Al. Kiraly, Adr. Lăcătuş, I. Biro, D. Cristea (Negruşa, Cr. Mărginean, Puşcău, Corpade, Bleza, Bustan, Gîta)

Soda Ocna Mureş (antrenori Ionuţ Pereat şi Ovidiu Maier): Clipici – Vaidasigan, Gorba, V. Raţiu – cpt., Cr. Ivaşcu, V. Raţiu, T. Cristea, Csegoldi, Kiss, P. Man, V. Drăgan, Cociş. Au mai jucat: I. Pereat, S. Moise, Căt. Ivaşcu, Brie.

În meciurile de joi din etapa intermediară a Ligii a IV-a s-au mai consemnat rezultatele:

*CIL Blaj – Euro Şpring 1-0 (1-0)

A marcat: Juncan (38)

CIL Blaj (antrenor Septimiu Boancăş): R. Damian – cpt. – Ciugudean, H. Popa, Tulea, Pintea, Şerban, Ioo, Perţa, Gaşpar, Varga, Juncan (Suciu, Cioancă, M. Moldovan, D. Pop, Mercean, Laslău, Rakoczi)

Euro Şpring (antrenor Cristian Cotoară): A. Mureşan – Bădărânză, Hileagă, Andreica, Păcurar, Stoia, I. Gherman – cpt., Miclea, Mirca, Mihălţan, Lungu (Staicu, Boromiz, Munteanu, Vancu, Sărătean)

*Sportul Petreşti – Energia Săsciori 3-0 (3-0)

Au marcat: Buligă (7), Coltor (16, 19)

*Fortuna Lunca Mureşului – Metalu Aiud 3-1 (1-1)

Au marcat: Morea (17, 90+4), Zoltan (52), respectiv Todea (28 – penalty)

Fortuna Lunca Mureşului (antrenor Gabriel Cotoară): Man – Moldovan, Cecălecean, Georgiu, Iakab, Divricean, V. Zoltan – cpt., Morea, Nemeș, Culda, Bulgăr (D. Cristea, Găbudean, Cotoară)

Metalu Aiud (antrenori Rareş Gânscă şi Paul Muntean): Ignat – Sas, Andrea, Todea, B. Moldovan, I. Marian, Căt. Mureșan, Botaș, Al. Olar, P. Muntean, Mătărângă (R. Gânscă, Fodor, Cordea)

*Olimpia Aiud – Rapid CFR Teiuş 3-0 (la “masa verde”)

*Arieşul Apuseni Baia de Arieş – Cuprirom Abrud 0-3 (la “masa verde”)

Într-o partidă jucată în devans, Voinţa Stremţ – Transalpina Şugag 3-0

Meciul Viitorul Spicul Daia Română – Viitorul Sântimbru se va disputa vineri 18 mai.

Mai jos aveţi o galerie foto de la meciul de la Zlatna, dar şi secvenţe video care surprind reuşitele din lovituri libere ale lui Adrian Lăcătuş (CS Zlatna) şi Ionuţ Pereat (Soda Ocna Mureş):

Min 6: CS Zlatna – SODA Ocna Mures 1-0 echipa gazda înscrie din lovitura libera de la 20 de metri

Publicată de Soda Ocna Mures pe 10 Mai 2018

⚽️ Min 51: CS Zlatna – SODA Ocna Mures 1-1 super gol Ionut Pereat ( care a intrat in a doua repriza in locul lui Nelutu Cocis)