Viitorul Santimbru-Unirea Alba Iulia43Viitorul Sântimbru a revenit pe primul loc după victoria cu 1-0 (1-0) la pauză reușită în fața Unirii Alba Iulia. Singurul gol al partidei a fost marcat de Pisoiu (min. 7), cu o scăriță superbă peste portarul unirist, Cătălin Suciu. Goalkeeper-ul Unirii, care s-a aflat timp de o săptămână la antrenamentele Stelei a ratat un penalty în min. 14, trăgând pe lângă poarta lui Barna.

Viitorul Sântimbru este din nou liderul Ligii a 4-a, având în aecst moment două puncte peste noul vicelider – Euro Șpring și 3 peste principalele contracandidate – Mureșul Vințu de Jos și Șurianu Sebeș.

Partida de la Galtiu a fost una lipsită de ritm cu excepția debutului, când au avut loc cele mai importante faze. În primele minute ale partidei Cătălin Suciu a respins balonul din fața porții în urma unui corner al Sântimbrului.

Minutul 7 a adus deschiderea de scor, Pisoiu a profitat de o greșeală a apărătorilor uniriști, a scăpat singur cu Suciu și l-a executat pe acesta cu o scăriță superbă spre satisfacția suporterilor gazdă.

În min. 15 Matei a pătruns excelent în creu, Barna a ratat intercepția, iar Costin a arătat punctul cu var, Cătălin SUciu fiind desemnat să execute penalty-ul. Portarul unirist a tras foarte prost, iar mingea a trecut pe lângă poarta lui Barna, Unriea Alba Iulia ratând intercepția.

Partida s-a stins după aceste evenimente și a decurs la fel până la final, victoria Viitorului fiind una de efect, echipa lui Dan Comșa revenind pe prima poziție a clasamentului.

Viitorul Sântimbru: 1. Barna – 11. Jula, 8. O. Crișan, 4. E. Hălălae, 5. C. Ivașcu, 18. Breaz, 6. Goguța, 14. Chirilă, 3. I. Biro, 9. Pisoiu, 10. C. Drăghiciu. Rezerve: 12. Pascu, 20. C. Hălălae, 15. Sularea, 13. Borza, 7. Dumbra, 16. Prundar. Antrenor Dan Comșa.

Unirea Alba Iulia:  22. Suciu – 4. Uță, 6. Scrob, 3. Surd, 15. Cuștiuliță, 21. Ioani, 14. Joldeș, 18. Schiau, 23. Matei, 11. Lăsconi, 7. A. Popa. Rezerve: 12. Cristea, 2. Oțoiu, 20. Onacă, 13. Dup, 8. Oancea, 17. Varga, 5. Bustan. Antrenor Mihai Dăscălescu.