Viitorul Santimbru-Performanta Ighiu30În primul meci amical al verii pentru Performanța Ighiu, echipa lui Adorian Himcinschi s-a impus pe terenul formației Viitorul Sântimbru, scor 5-1 (2-0 la pauză). Scorul a fost deschis în min. 19 de R. David, iar Gîț a stabilit scorul pauzei în minutul 29. În partea a doua Ighiu a mai punctat de trei ori prin F. Himcinschi (60, 75) și S. Turuș (90), iar golul de onoare al Sântimbrului a fost marcat de antrenorul Ioan Pisoiu (78).

Început cu aproximativ 20 de minute mai târziu decât timpul inițial, duelul de la Sântimbru a fost unul bun pentru ambele echipe, partida fiind echilibrată în primele 20 de minute.

Ighiul a revenit după un cantonament, iar acest lucru s-a văzut puțin pe teren, fotbaliștii lui Adorian Himcinschi fiind lipsiți de prospeime. Cu toate astea, Szekely l-a deschis excelent pe golgheterul Romică David în min. 19, acesta marcând pe lângă Barna.

Sântimbru a ratat o bună oportunitate prin R. Morar, iar în min. 29 s-a făcut 2-0, după ce șutul lui Gîț a intrat în plasă cu toată opoziția veteranului Ovidiu Barna.

Ighiul s-a mișcat mai bine în repriza secundă, iar noul tranfer, Fabian Himcinsci a punctat o dublă în minutele 60 și 75. Ioan Pisoiu a făcut 4-1 în minutul 78, iar Silviu Turuș a închis tabela la ultima fază, scor final 5-1 pentru Performanța Ighiu, care a câștigat primul amical al verii.

Viitorul Sântimbru: Barna – Sașa, O. Crișan, S. Oara, C. Drăghiciu, D. Mărginean, Stan, E. Hălălale, Chișu, Pioiu, R. Morar. Au mai intrat: Pascu, Dumbra, C. Cristea, P. Trif, D. Hulea, Miheșan.

Performanța Ighiu: Tiut – Bold, Vlădia, O. Turuș, Cornea, Gîț, Poiană, Boldea, Făgărașanu, R. David, Szekely. Au mai intrat: Mikloș, Vlădia, G. Toma, Cherecheș, Fetița, Circov, Weiner, F. Himcinschi, S. Turuș.