img_6013Axată pe meciurile din campionat, Metalurgistul Cugir, a fost eliminată din Cupa României de către ACS Comuna Recea, formație ce a învins gruparea cugireană cu 9-0 (1-0, la pauză), la capătul unui meci în care cugirenii au jucat mai bine de o repriză în inferioritate numerică.

Prezentă la meci cu un lot alcătuit cu preponderență din juniori republicani, cugirenii s-au prezentat onorabil în prima parte a jocului când gazdele conduceau doar cu 1-0.

Echilibrul s-a rupt odată cu eliminarea lui Vâjdea, fotbalist ce văzut două galbene și implicit pe cel roșu.

După pauză pe fondul superiorității numerice gazdele au marcat de opt ori și au izbutit altfel să se califice în faza următoare a competiției.

Calificare la „masa verde”?

Învinsă pe teren cu 9-0, Metalurgistul Cugir are șanse reale de a se califica mai departe și asta deoarece ACS Comuna Recea a efecutat patru înlocuiri cu una peste limita admisă de regulament.

Rămâne de văzut ce a va  hotărî comisia de disciplină în cadrul săptămânii viitoare, însă cert este faptul că la meciurile din Cupa României sunt admise doar trei înlocuiri.