unirea-alba-iulia-uta-arad-248Astăzi la Zlatna, pe terenul considerat ”acasă” în acest tur de către Unirea Alba Iulia, s-au întâlnit echipa fanion a județului nostru și Gloria Cermei. Meciul a contat pentru etapa a treisprezecea, ultima a acestui tur de campionat. Cu o ”zestre” destul de subțire acumulată și despărțite de doar trei puncte în clasament, ambele echipe și-au dorit să câștige toate cele trei puncte puse în joc.  Deși lipsită de aportul mai multor jucători importanți, dar și cu Radu Andone suspendat, Unirea Alba Iulia a pierdut întâlnirea cu scorul de 0-2.

Meci foarte echilibrat în prima sa parte, semn ca miza punctelor puse în joc a fost una extrem de importantă. Primele acțiuni spre poartă le-au aparținut uniriștilor, dar Culda n-a reușit să-l învingă pe goalkeeper-ul oaspeților, Rusu. Până la pauză, ambele echipe și-au împărțit ocaziile, cu un plus pentru oaspeții de astăzi, dar fără vreun rezultat notabil pe tabela de marcaj.

A doua repriză a început cum nu se putea mai rău pentru uniriști, care s-au văzut conduși din minutul 53, atunci atacantul Bulza a reluat cu capul în plasă, o centrare din corner. Total convinși că se poate mai mult, gazdele au luat cu asalt poarta apărată de Rusu, dar Culda și Lupea n-au nimerit ținta. Oaspeții, mult mai pragmatici, au reușit să se desprindă decisiv în minutul 73, prin Sălăjan. Meciul s-a terminat cu scorul de 0-2 pentru oaspeții de la Cermei.