Olimpia Aiud-Inter Ciugud91În acest sfârșit de săptămână Liga a IV-a a purces cu etapa a zecea. La Aiud s-a desfășurat primul meci al etapei. Într-o sâmbătă dimineață de noiembrie, dar cu o vreme placută pentru fotbal, Olimpia, reprezentanta orașului Aiud în Liga IV-a, i-a întâlnit pe dăienii de la Spicul. Meciul s-a terminat cu scorul de 3-2 în favoarea spicarilor. La pauză a fost egalitate,scor 2-2.

Deși la primă vedere meciul părea unul foarte echilibrat, treptat el s-a transformat în unul foarte deschis. După ce ambele echipe au trecut peste perioada de tatonare firească, spre surprinderea lor, gazdele s-au văzut repede conduse pe tabelă. În minutul 15 oaspeții primesc o lovitură de la 11 metri pe care a transformat-o în gol Hăprean A. Trei minute mai târziu, același jucător marchează pentru 2-0. Treziți parcă din pumni, jucătorii echipei gazde au reușit să reducă din handicap prin antrenorul-jucător Țălnar în minutul 27. Spre finalul primei reprize, mai precis în minutul 40, gazdele au reușit egalarea prin Horvat. La cabine s-a intrat cu 2-2.
În cea de-a doua repriză meciul s-a mai potolit, deși ocazii de poartă au mai fost. Una dintre multele șanse s-a transformat în gol în minutul 90, când Morariu a înscris pentru toate cele trei puncte. Astfel, Olimpia Aiud – Spicul Daia Română s-a terminat 2-3.