Industria Galda de Jos- Sanatatea Cluj50Industria Galda de Jos a izbutit cea de a 9-a victorie stagională, după 2-0 în deplasare la FC Zalău. Echipa lui Paul Ciucă a înscris ambele goluri în prima repriză prin Cernea (11 – penalty) și Frențiu (43), și a urcat pentru prima dată în actualul an competițional pe treapta întâi a clasamentului Seriei a 5-a, acumulând 28 de puncte, cu 3 mai multe față de Avântul Regin, care are o partidă în minus.

Partida de Zalău a început cu Galda în atac, care în min. 3 a ratat o bună oportunitate prin Cernea, care a șutat puțin pe lângă din poziție favorabilă. Gazdele își revin după acest semi-șoc și pleacă în ofensivă, iar Stanciu reușește o acțiune bună, finalizată cu un șut pe lângă.

1-0, Industria Galda de Jos: Bodea este faultat în careu, iar centralul partidei arată punctul cu var. Cernea confiscă balonul și deschide scorul după o execuție sigură în min. 12 al partidei de la Zalău.

2-0, Industria Galda de Jos: Frențiu majorează avantajul echipei sale cu un șut din interiorul careului, în min. 43.

Gazdele puteau micșora avantajul, însă în ultimul minut regulamentar al primei reprize Târârță reia peste poartă din câțiva metri.

În min. 57, Jamilu scapă singur cu Ștef, însă ”îngerul păzitor” din poarta Industriei reușește să îi fure acestuia balonul.

Galda trece pe lângă al 3-lea gol în min. 76, când Alin Câmpean îi pasează excelent lui Frențiu, însă energicul mijlocaș șutează peste.

FC Zalău: 1. C. Man – 3. Bercean, 21. Tonko, 6. Blaga, 16. Neagotă, 14. Jamilu, 18. Flueraș, 17. Chețan, 10. Stanciu, 7. Supuran, 11. Tăbârță. Rezerve: 12. Mujcan, 9. Pop, 23. Meleg, 2. Tomat, 19. Taloș, 20. Duma. Antrenor Constantin Olariu.

Industria Galda de Jos: 12. Ștef – 21. Olar, 15. Haiduc, 33. C. Ivașcu, 18. Boancă, 31. Frențiu, 14. Goguța, 89. Medrea, 10. Bodea, 7. D. Lupșan, 11. Cernea. Rezerve: 1. Podar, 8. A. Câmpean, 9. Baghiu, 5. Kilin, 17. R. Lungu, 6. Oprița, 30. Olălău. Antrenor Paul Ciucă.

Notă: Unele informații sunt preluate de pe portalul sportulsalajean.ro