Industria Galda a pierdut meciul de pe teren propriu din prima etapă a Ligii a III-a de fotbal. FC Avrig s-a impus cu 1-0 (0-0), revanşându-se astfel pentru cele două înfrângeri suferite în faţa găldenilor în campionatul anterior.

Unicul gol a fost marcat în minutul 72 de nou-intratul Claudiu Vlad, care a şutat de la marginea careului în stânga portarului Lepădat.

În prima repriză cea mai mare ocazie le-a aparţinut tot oaspeţilor, Cîrstean trimiţând neverosimil peste transversală din gura porţii.

Antrenorul gazdelor, Paul Ciucă, a fost nevoit să-l schimbe pe “căpitanul” Andrei Cernea, accidendat, chiar înainte de pauză.

După deschiderea scorului de către formaţia din judeţul Sibiu, anticipată de o deviere în bară dintr-un careu supraaglomerat, găldenii au pus o presiune constantă asupra porţii lui Samoilă, dar golul egalizator nu a venit.

Amfitrionii au introdus, totuşi, mingea în poarta adversă, prin Ionuţ Boancă, care a împins balonul în plasă din câţiva metri. Reuşita a fost anulată, însă, pentru un pretins ofsaid, la semnalizarea arbitrului asistent Ioan Cozorici. Vigilenţa brigăzii de arbitri din Zalău a fost pusă încă o dată la încercare în minutele de final. Jucătorii Industriei au cerut însă în zadar henţ în careu la “căpitanul” Avrigului, Ciprian Natea.

Industria Galda va disputa următorul meci oficial tot pe teren propriu, marţi, de la ora 17.30, în Cupa României, cu Metalurgistul Cugir.

Industria Galda (antrenor Paul Ciucă): Lepădat – Apetri, Haiduc, Fulea, Boancă, M. Cristea, Costea, Frenţiu, Gergely, Cernea, Baghiu. Au mai jucat: Bedelean, R. Moga, Cioară, Puha. Pe bancă: Iancău, Trif, Stoia.

FC Avrig (antrenor Mihai Ianc): Samoilă – D. Popa, Natea, Condrea, Cornea, Stelea, Macrea, Lascu, Codrea, Cîrstean, Cosovan. Au mai jucat: Vlad, Simion, Adr. Radu, Gombar. Pe bancă: Băilă, Chirca.

Accesând link-ul inserat mai jos puteţi urmări înregistrarea partidei de la Galda de Jos: