Metalurgistul Cugir şi FC Unirea Alba Iulia au încheiat la egalitate, 0-0, în primul derby judeţean al anului din eşalonul terţ. Ambele combatante rămân fără victorie în retur.

Uniriştii, care au arătat o cu totul altă faţă decât în înfrângerea de pe teren propriu cu ACS Fotbal Comuna Recea, au irosit patru ocazii de gol în prima repriză. Lăsconi (o bară), Schiau, Giurgiu şi Selagea îşi puteau aduce echipa în avantaj. De partea cealaltă, cugirenii au fost aproape de gol prin Şuteu, în două rânduri.

În repriza secundă s-au remarcat portarii celor două echipe. Crivăţ, la o lovitură liberă executată de Ionuţ Grozav, şi Suciu, la şuturile lui Făgărăşanu şi Neagu, au fost îngeri păzitori pentru formaţiile lor. Metalurgistul îşi putea asigura victoria în prelungiri, dar Făgărăşanu, aflat în gura porţii, nu a ajuns la mingea centrată de Mădălin Popa din interiorul careului.

“Centralul” Cristian Vieru din Cisnădie a acordat şi două cartonaşe roşii. Neagu (min.78) – de la gazde şi Lăsconi (min.62) au plecat mai repede la vestiare pentru cumul de cartonaşe galbene.

Prin remiza de la Cugir, întâiul rezultat pozitiv sub comanda lui Adrian Bicheşi, uniriştii se menţin neînvinşi în derby-urile judeţene din acest campionat.

Metalurgistul Cugir: Crivăţ – Tăban, Itu (cpt.), Vărărean, Neagu – Şaucă, Măd. Popa, Şuteu, Sorian – Codrea, Făgărăşanu.

A mai jucat: Firan. Antrenor: Călin Moldovan

FC Unirea Alba Iulia: Suciu – F. Morar, Scrob, I. Grozav, Matei – De Marco, Giurgiu – Schiau, Selagea, Davidaş – Lăsconi

Au mai jucat: A. David, Tat, Onacă, N. Rus. Antrenor: Adrian Bicheşi

Mai jos aveţi înregistrarea meciului şi o galerie foto realizată de Sorin Giurcă:

LIVE: METALURGISTUL CUGIR – UNIREA ALBA IULIA