Viitorul Santimbru-Inter Ciugud50Penultima etapă din Liga a 4-a s-a încheiat cu ultimele două meciuri ale rundei programte astăzi, de la ora 18.00. Viitorul Spicul Daia Română a revenit de la 0-2 cu Gaz Metan Valea Lungă și s-a impus cu 6-3, iar Inter Ciugud a câștigat deplasarea de la Rapid CFR Teiuș cu 5-0 și a revenit pe poziția a 9-a în clasament.

• Viitorul Spicul Daia Română – Gaz Metan Valea Lungă 6-3 (3-2). Au marcat: V. Bișboacă (21, 42, 90), G. Scheau (34), M. Bișboacă (70), P. Ciucă (73) / I. Voicu (4), Vekony (15), S. Cibu (90 – autogol)

Meci nebun la Daia, unde Viitorul Spicul Daia Română s-a impus în fața ”codașei” Gaz Metan Valea Lungă, deși echipa de pe Târnave a condus în debutul partidei cu 2-0. Fotbaliștii antrenați de Radu Bulugea au deschis rapid scorul prin Voicu (4), iar în min. 7, Spicul a trecut pe lângă egalare, golgheterul Scheau ratând o lovitură de la 11 metri. Tot Valea Lungă a fost cea care a marcat prin Vekony (15), iar partida devenea tot mai dificilă pentru dăienii lui Paul Ciucă. V. Bișboacă a fost cel care a dat primul semnal al revenirii, acesta marcând în min. 21, iar George Scheau și-a spălat păcatele pentru penalty-ul ratat și a egalat la doi în min. 34. Când toată lumea se aștepta ca la pauză să fie un rezultat de egalitate, același Vasile Bișboacă a marcat, reușind dubla (min. 42), întorcând rezultatul înregistrat în min. 15. După pauză meciul s-a mai liniștit, însă Daia a continuat să atace, iar oaspeții din Valea Lungă au picat fizic și ”spicarii” au mai punctat prin M. Bișboacă (70), Paul Ciucă (73) și V. Bișboacă (90). Gaz Metan Valea Lungă a reușit al 3-lea gol al partidei tot în min. 90, când S. Cibu și-a introdus balonul în proprie poartă, stabilind scorul final de 6-3. Meciul a fost unul plin cu ocazii la ambele porți, iar Valea Lungă a trecut pe lângă o șansă foarte mare, aceea de a urca în clasament peste Energia Săsciori.

Viitorul Spicul Daia Română: 1. Adrian Cibu – 97. A . Hăprian, 6. Sorin Cibu, 13. Soporan, 8. V. Bișboacă, 5. P. Ciucă, 9. Mihai Scheau, 7. George Scheau, 3. Bumbu, 14. M. Bișboacă, 4. Radu Cibu. Rezerve: 10. Hada, 15. Simion Scheau, 16. I. Hăprian, 2. Nicolae Cibu. Antrenor Paul Ciucă.

Gaz Metan Valea Lungă: 1. Trif – 14. I. Voicu, 6. C. Vasiu, 5. Velicea, 4. Gînța, 18. Magyari, 9. A. Mărginean, 11. Vekony, 10. S. Vasiu, 8. A. Moldovan, 20. A. Bulugea. Rezerve: 16. Bucerzan, 19. M. Moldovan, 3. Iorga, 15. Șerban. Antrenor Radu Bulugea.

• Rapid CFR Teiuș – Inter Ciugud 0-5 (0-1). Au marcat: I. Gherman (17), Oprișan (70, 90+1), D. Ursu (82), I. Cristea (90).

Scăpate de orice griji, Teiușul și Inter Ciugud s-au întâlnit pe terenul din Gară fără nicio presiune, într-un duel de palmares, câștigat de echipa mai experimentată condusă de Adrian Bicheși. Partida nu a fost una strălucită, însă Ciugudul s-a impus cu 2-0 (1-0). Căpitanul echipei din Ciugud, Ioan Gherman a marcat primul gol al partidei în min. 17, iar pauza a găsit meciul de la Teiuș cu un avantaj minim pe tabelă. Nici în cea de a 2-a parte duelul nu a căpătat cote înalte, iar Oprișan punctat al doilea gol al meciului în min. 70. Gazdele de la Teiuș au căzut fizic, iar Ciugul a mai marcat de 3 ori pe final de meci, în ultimele 10 minute, prin Ursu (82), I Cristea (90) și Oprișan (90+1).

Rapid CFR Teiuș: 12. G. Costea – 4. I. Popa, 21. R. Domșa, 9. C. Cristea, 11. I. Domșa, 14. Ciocan, 6. R. Muntean, 5. A. Breaz, 7. Gergely, 10. Lazăr, 3. Perța. Rezerve: B. Popa, Oprița, Avram, Dumitrean. Antrenor Ovidiu Coardoș.

Inter Ciugud: 1. Mureșan – 21. Mitea, 3. Șuvaina, 2. M. Oprea, 7. I. Bran, 11. I. Gherman, 16. I. Cristea, 18. A. Miclea, 8. S. Bran, 10. Păcurar, 6. Oprișan. Rezerve: 12. Bicheși, 14. Andreica, 17. D. Ursu, 20. R. Damian. Antrenor Adrian Bicheși.