Metalurgistul Cugir a debutat cu dreptul în noul sezon al Ligii a III-a, câştigând, 1-0, meciul din deplasare cu FC Avrig.

Cugirenii au profitat de un autogol al lui Pavel, venit pe finalul primei reprize, jucătorii lui Călin Moldovan având aproape permanent iniţiativa în acest joc.

Mai experimentaţi decât adversarii lor, Itu şi colegii săi au reuşit să păstreze fără prea mari emoţii avantajul până la final şi să se întoarcă cu trei puncte importante acasă.

Cugirenii au primit o veste bună şi de la Cluj vineri seara, Universitatea fiind egalată de CFR 2 în minutul 89, astfel că pornesc cu avantaj faţă de “studenţi” acest campionat.