Metalurgistul Cugir continuă să câștige și a bifat astăzi, cea de a 3-a victorie victorie consecutivă în retur și al 8-lea meci consecutiv fără înfrângere. Trupa lui Călin Moldovan a câștigat cu 3-1 (1-0) la ASA Târgu Mureș II, prin golurile marcate de Șuteu (36, 90+2), Șaucă (50),  respectiv Răzvan Dulap (87). Cu această victorie Cugirul a urcat pe prima poziție în clasament, unde va sta cel puțin până la jocurile de mâine ale formațiilor FC Hermannstadt și AFC Fotbal Comuna Recea.

Metalurgistul Cugir pare de neoprit în Seria a 5- din Liga a 3-a, unde a contabilizat al 4-lea succes consecutiv, al 3-lea în 2017 și a 8-a partidă terminată cu rezultat pozitiv.

Șuteu a deschis scorul în minutul 36, după o centrare a lui Bold, scor care s-a păstrat până în repriza secundă. Șaucă a punctat pentru 2-0 în minutul 50, iar meciul s-a potolit.

În minutul 87, fostul jucător al Cugirului, Răzvan Dulap a micșorat avantajul, însă tabela a fost închisă de metalurgiști, care au marcat golul 3 prin același Șuteu în prelungiri (90+2).

Este o victorie de moral pentru fotbaliștii lui Călin Moldovan, care au făcut 9 puncte din tot atâtea posibile în retur, și care etapa viitoare vor evolua pe teren prorpiu cu CS Oșorhei.

Metalurgistul Cugir: Ciubotariu – Bold, Maftei, Itu, Cioban – Șaucă, Tudor, M. Popa, Șuteu – Tăban, Stoianof. Rezerve: Vlase – Tătar, Codrea, Iovănescu, A. Radu, Marinoiu, Udrea. Antrenor Călin Moldovan.