Deși a remizat în deplsare, scor 1-1 (0-0) la ACS Fotbal Comuna Recea, Metalurgistul Cugir a urcat pe poziția secundă în Seria a 5-a, cu 42 de puncte. Asăujan a deschis scorul pentru gazde în min. 65, dar Cugirul a forțat egalarea, lucru pe care l-a și reușit în min. 85, prin autogolul lui Urs. Deși nu a bifat al 7-lea succes consecutiv, Cugirul rămâne neînvinsă, serie pe care o traversează de 11 etape.

Cugirul a început în forță, iar Stoianof a avut un șut respins bine de Bota în minutul 2, după care jocul s-a echilibrat. Cea mai mare ocazie s-a consemnat în minutul 22, când Dunca a scăpat singur cu Vlase a trimis elegant pe lângă goalkeeper-ul cugirean, însă mingea a lovit bara laterală. S-a terminat 0-0 la pauză, fără prea multe ocazii la cele două porți.

Recea a reușit să dezghețe abela prin Asăujan, care a deschis scorul în minutul 65. Metalurgistul nu s-a predat și a căutat egalarea, reușind acest lucru în minutul 85, când Maftei a centrat tare în fața porții, iar Urs li-a introdus balonul în proprie poartă.

Metalurgistul Cugir a urcat pe locul secund în clasament, cu 42 de puncte, iar în Vinerea Mare va primi vizita formației Sănătatea Cluj.