Duminică, fotbalul din Alba s-a dezmorțit, așteptând cu sufletul la gură reluarea returului. Optimile di finală ale Cupei României au programat meciuri interesante, victorii categorice ale favoritelor, dar și surprize. CS Soda Ocna Mureș a fost eliminată pe Târnava, de AS Nicolae Linca Cergău, ocupanta locului al 3-lea din Liga a 5-a, Seria I. În sferturi mai fac pasul – CIL Blaj, Viitorul Spicul Daia Română, Dalia Sport Daia Română, Sportul Petrești, Șurianu Sebeș, FC Transalpina Șugag și Inter Ciugud.

Meci nebun la Cergău, unde formația locală Nicolae Linca a produs surpriza optimilor de finală, eliminând puternica echipă din Liga a 4-a – CS Soda Ocna Mureș. A fost un meci cu mai multe răsturnări de scor, finalizat cu victoria echipei din Liga a 5-a, care, se pare a punctat foarte bine la capitolul dăruire.

Golurile au fost marcate de: Micu – dublă, N. Popa și I. Mărginean, respectiv Vaidasigan și T. Cristea pentru ocnamureșeni.

Iată rezultatele optimilor:

• Voința Beldiu – CIL Blaj 0-4
  • Olimpia Aiud – Viitorul Spicul Daia Română 2-3. Oaspeții au marcat în al 3-lea minut de prelungire!
  • Fortuna Lunca Mureșului – Dalia Sport Daia Română 1-4. Victorie la debutul pe bancă a lui Cosmin Șuvaina
  • Energia Săsciori – FC Transalpina Șugag 0-1
  • Sportul Petrești – Viitorul Sântimbru 1-0. Deținătoarea trofeului – eliminată
  • Rapid CFR Teiuș – Șurianu Sebeș 0-4
  • Național Rădești – Inter Ciugud 0-5

În sferturi, rundă programată pe 6 aprilie, se vor duela 7 echipe de Liga a 4-a și una din Liga a 5-a, urmând ca prima formație extrasă la tragerea la sorți să fie gazdă.