Olimpia Aiud a învins cu 5-3 (4-0) pe Cuprirom Abrud într-un meci din Liga a IV-a jucat sâmbătă pe stadionul “Aiudelul”.

Gazdele au punctat de patru ori în prima repriză, prin Bălţat (5, 34), Şuşman (10 – penalty) şi Bucşă (14), în repriza a doua mai înscriind pentru “olimpici” Nimaş (62). Golurile abrudenilor au fost înscrise de Trif (79), Nemeş (83 – penalty) şi Sularea (90).

Aiudenii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 59, când a fost eliminat Şuşman. Din cei zece jucători ai Olimpiei rămaşi în teren, nouă erau juniori;  dintre juniori s-au remarcat în mod deosebit Bucşă şi Nimaş (2001) – ambii marcatori, iar Bălţat (99), dublu marcator.

În clasamentul intermediar Olimpia a urcat pe locul 9, cu 39 de puncte, abrudenii rămânând pe poziţia a 13-a, cu 21 de puncte.

Olimpia Aiud (antrenori Adrian Roman şi Nicu Sasu): Adr. Roman – Nimaş, Nicoară, Şuşman, Ghirca, Ilea, D. Vlad (cpt.), Bucşă, Ban, Bucur, Bălţat (Nicula, Bedelean, P. Mărginean)

Cuprirom Abrud (antrenor Costică Moldovan): Achimeţ – Bec, Leach, Sularea, Sturza, Faur, Trif, Paşca, Amacsimoaie, Nemeş (cpt.), Botoş (M. Popa)