industria-galda-de-jos-gloria-lunca-teuz-cermei31Industria Galda de Jos nu a reușit să își revină după insuccesul, 0-1 suferit pe teren propriu în etapa trecută, și elevii lui Paul Ciucă au pierdut și duelul din turul al 3-lea al cupei Românii, scor 2-3, în deplasare la Mamma Mia Becicherecu Mic. Tehnicianul formației din județul Alba s-a declarat mâhnit după acest duel, însă privește partea plină a paharului – faptul că echipa sa nu a fost nevoită să joace prelungiri în Timiș și să fie pregătită 100% din punct de vedere fizic pentru duelul cu Unirea Alba Iulia de vineri.

Industria Galda de Jos a fost eliminată din Cupa României de Nuova Mamma Mia Becicherecu Mic, scor 2-3, printr-un gol marcat de gazde în minutul 90+4. Golurile Industriei au fost punctate de Pricop (autogol) și Cernea (penalty), însă tehnicianul formației s-a declarat dezamăgit de rezultat.

Sunt supărat. Nu ne-am propus să câștigăm Cupa României, dar sunt supărat când pierd. Venea o echipă de Divizia B la Galda, era o mare realizare pentru noi. Dar nu avem ce face, ne așteaptă un alt meci vineri. Mă bucură faptul că nu am jucat măcar 120 de minute să fim obosiți. Dacă jucam prelungiri, am fi văzut dacă eram pregătiți. Am băieți care muncesc, nu au putut veni, doi accidentați destul de grav. Doi au fost la muncă, nu au putut să schimbe tura. Eu nu m-am așteptat să fie mai ușor, jucătorii cred că da. La cum au tratat prima repriză, pentru că știam că adversarul nostru Unirea nu e foarte valoros și a câștigat aici cu 3-0, cred că în subconștientul lor, de asta s-au așteptat la un meci mai ușor. Dar nu e nimic, învățăm din toate. E o palmă peste obrazul nostru, o echipă bună care și-a dorit mai mult victoria și a avut și puțină șansă pe final”, a declarat Paul Ciucă.

Pentru Industria Galda de Jos urmează un nou meci de foc, vineri, de la ora 17.00, în deplasare, contra Unirii Alba Iulia. Derby-ul județean va fi găzduit de arena Minaur Zlatna, având în vedere că gazonul Stadionului ”Cetate” din Alba Iulia a intrat în reparații.