FC Unirea Alba Iulia a obţinut o remiză în deplasare în primul meci al ediţiei 2018-2019 a Ligii a III-a de fotbal.

Meciul cu CSM Lugoj s-a încheiat la egalitate, 1-1, după ce gazdele au condus cu 1-0 prin golul înscris din penalty de Dobra (23), diferenţa minimă în favoarea amfitrionilor consemnându-se şi la pauză. Asta în ciuda dominării “alb-negrilor”, care au avut şi o bară, prin “căpitanul” Ciprian Selagea.

În repriza secundă Daniel Tat a lovit şi el bara porţii adverse, urmând şi alte ocazii ale albaiulienilor, care în cele din urmă au restabilit egalitatea prin fundaşul Răzvan Ivan (80), unul dintre jucătorii ajunşi la FC Unirea în această vară.

Pentru unirişti urmează meciul de pe teren propriu din Cupa României cu Sănătatea Cluj, programat marţi, de la ora 17.30.

FC Unirea Alba Iulia (antrenori Adrian Bicheşi, Marcel Rusu şi Raul Oargă): Sporea – R. Ivan, I. Grozav, Potopea, Matei, Giurgiu, Davidaş, P. Păcurar, Selagea, Tat, Cl. Oara (Căt. Suciu, F. Morar, Scrob, Petruse, Goguţa, Cl. Marcu, A. David)