Meci interesant astăzi, în Banat, unde Ripensia Timișoara a primit vizita echipei Performanța Ighiu. Timișorenii s-au impus cu 2-1 (1-0), prin golurile marcate de Popa (9) și Zaluschi (90), respectiv Coltor (63). Ighiul putea veni cu un punct important din deplasare, însă a fost răpusă pe final, în urma unei faze fixe.

Performanța Ighiu rămâne fără victori în 2017 după două etape scurse din retur, după ce fotbaliștii antrenați de Mihai Manea au fost răpuși pe final de Ripensia Timișoara, o echipă cu pretenții de promovare.

Seiwerth a dezmorțit tribunele pe Ciarda Roșie în min. 3, acesta fiind blocat bine de un fundaș în momentul șutului. Mediop, coșmarul Ighiului din tur a inițiat o acțiune de toată frumusețea în min. 9, a pătruns în careu și i-a pasat lui A. Popa, aceta punctând pentru 1-0, scor care s-a contabilizat și la pauză.

Performanța Ighiu a căutat să loveasacă pe contraatac, iar la pauză, Manea a mutat insiprat, trimițându-l în teren pe Coltor în locul lui Circov. Aiudeanul a egalat în minutul 63, când a urmărit un balon bâlbâit în careul advers.

Ripensia a ieșit la joc, însă Ighiu a stat bine în defensivă, până în minutul 90, când Zaluschi a adus victoria bănățenilor, în urma unui corner.

Seiwerth a avut șansa egalării un minut mai târziu, dar acesta a tras peste din poziție bună, și Ighiu a cedat pe terenul Ripensiei Timișoara, iar Mihai Manea și compania caută prima victorie în 2017, etapa următoare primind vizita echipei CSM Școlar Reșița, unde evoluează foștii ”ighieni” Himcinschi, Poiană și Keita.

Ambele echipe își doresc un rezultat pozitiv pentru a putea rămâne în contact cu plutonul fruntaș. Duelul poate fi urmărit pe Absport.ro în format live-text:

Golda

Rezerve: Rădulescu – Nanu, Briciu, Bobină, Zaluschi, Matiș, Semeniuc. Antrenor Remus Steop.

Seiwerth

Rezerve: Zăvoi – Trifa, Cristea, Oara, Coltor, D. Mărginean, Tineiu. Antrenor Mihai Manea.

Iată desfășurarea live-text:

Stadion ”Ciarda Roșie”
2
Performanta Ighiu
1
1'
Start de meci!
3'
Prima ocazie a meciului: Seiwerth primește o minge bună în centrul careului, iar șutul acestuia este blocat în ultimul moment de Hecsko
9'
GOOOL, 1-0: Ripensia deschide scorul prin Popa, care a primit o pasă excelentă de la Mediop
25'
Meciul s-a liniștit după marcarea golului timișorenilor! Ighiul forțtează egalarea
30'
Ripensia are mai mult balonul în posesie, dar Ighiul a avut câteva șanse bune pe contraatac, rămase nefinalizate!
36'
Ocazie pentru ”RIPI”: Golda reia cu capul din corner, dar mingea trece peste poartă
45'
Meci închis, s-a terminat prima repriză!
46'
A început repriza secundă!
46'
Hecsko, înlocuit la pauză cu Nanu.
46'
Schimbare și la Ighiu, Manea l-a scos pe Circov și l-a introdus pe Coltor
63'
GOOOL, 1-1: Coltor insistă pentru un balon bâlbâit în careul timișorenilor și este răsplătit cu golul egalizator!