Viitorul Spicul Daia Romana-Euro Spring Cupa Romaniei Penalty54În weekend-ul care tocmai s-a încheiat s-a disputat faza optimilor de finală din cadrul Cupei României – faza pe județul Alba. Cele mai bune 6 echipe din Liga a 4-a, Viitorul Sântimbru, Mureșul Vințu de Jos, ASC Pianu 2013, Șurianu Sebeș, Euro Șpring și Rapid CFR Teiuș, alături de Unirea Alba Iulia și Hidromecanica Șugag s-au calificat mai departe, urmând ca faza sferturilor să fie una extrem de interesantă. Hidro Șugag a rămas ”ultimul mohican” din Liga a 5-a în faza Cupei României.

Dintre cele 8 meciuri programate în weekend-ul trecut, multe dintre ele au fost echilibrate. Ba mai mult, primele două clasate din Liga a 4-a au avut nevoie de prelungiri și chiar lovituri de departajare pentru a face pasul în sferturi. Ultimele 8 echipe rămase în competiție se vor bate pentru cele 4 locuri în semifinale, faza eliminatorie urmând să fie una foarte atractivă. Iată rezultatele înregistrate și marcatorii.

• Gaz Metan Valea Lungă – Mureșul Vințu de Jos 2-2 (2-4 după prelungiri). Au marcat: Voicu (50), Vekony (53)/ Samoilă (47), S. Culda (81), P. Muntean (100), R. Morar (102).
  • Hidromecanica Șugag – Cuprirom Abrud 7-0. Au marcat: Lazăr (14, 47, 69), Mura (23, 25, 42), Mirca (65).
  • Dalia Sport Daia Rmână – Șurianu Sebeș 2-3. Au marcat: Coman (4), Cocoară (63)/ Lăcătuș (43), Valentin Drăgan (45, 50).
  • AFC Unirea 1924 Alba Iulia – Olimpia Aiud 1-0. A marcat: Iacșa (38).
  • Fortuna Lunca Mureșului – Rapid CFR Teiuș 1-4. Au marcat: Morea (89)/ R. Domșa (68), Goangă (74), M. Domșa (54), G. Costea (90+3).
  • Dacia Mihalț – ASC Pianu 2-4. Au marcat: Pârvu (63), Prundar (85)/ I. Bărculeț (26), Șandru (70), Diaconu (80), R. Alexandru (90+2).
  • Viitorul Spicul Daia Română – Euro Șpring 0-1. A marcat: Tecoanță (35).
  • Inter Ciugud – Viitorul Sântimbru 1-1 (5-6 după lovituri de departajare). Au înscris: D. Ursu (54)/ O. Crișan (89).

Astfel, primele 6 echipe clasate în Liga a 4-a au făcut pasul în sferturi, alături de ele mergând și Unirea Alba Iulia, respectiv singura reprezentantă a eșalonului 5 din Alba, Hidromecanica Șugag, formație care a ajuns la a doua victorie în fața reprezentantelor din Liga a 4-a în Cupa României.