sportul-petresti-energia-sasciori21Plecată încă de ieri la drum, Liga a IV-a Alba și-a consumat astăzi al doilea episod. Cu siguranță vremea de afară nu a constituit un impediment major pentru desfășurarea în bune condiții a jocurilor. Astăzi, Șurianu Sebeș s-a deplasat la Lunca Mureșului pentru întâlnirea cu Fortuna din localitate și a câștigat cu scorul de 5-0.  Sportul Petrești a primit vizita ambițioșilor dăieni de la Spicul și fără dubii capul de afiș al acestei runde îl reprezintă jocul de la Șugag dintre Transalpina și Soda Ocna Mureș.

• Șurianu Sebeș își consolidează poziția de lider în clasamentul Ligii a IV-a

Meciul desfășurat astăzi la Lunca Mureșului a pus față în față pe localnicii de la Fortuna și pe liderul la zi din Liga IV-a, Șurianu Sebeș. Partida a început în nota de dominare a echipei oaspete, dar terenul  greu a pus probleme ambelor echipe. Vali Drăgan lovește de două ori bara porții apărate de Farcaș semn că golul plutea în aer. Oniche încununează cu succes o repriză bună facută de sebeșeni prin golul său din minutul 43. Fortuna-Șurianu 0-1 la pauză. După pauză echipa antrenată de Mihai Manea s-a descătușat și a mai înscris de încă patru ori. S-a făcut 0-2 după un autogol, pentru ca apoi Trif să ducă scorul la 3-0. Ultimele două reușite poartă marca lui Claudiu Oară, ultimul un eurogol după o foarfecă pe spate. Cu această victorie Șurianu Sebeș își consolidează poziția de lider, în timp ce Fortuna rămâne în continuare pe unul dintre locurile retrogradabile.

Drăgan

Rezerve: 77. Pop, 8. Trifa, 6. Ludwig, 4. Radu, 17. Potopea, 21. Lăcătuș, 20. Coltor
Antrenor: Manea Mihai & Doru Oancea

• Transalpina Șugag vs. Soda Ocna Mureș sau lupta pentru un loc pe podium

E clar că astăzi la Șugag s-a desfășurat ”războiul” pentru un loc în topul trei al Ligii a IV Alba. Chiar dacă Transalpina Șugag a întâlnit una dintre formațiile ”pe val” ale campionatului, Soda putându-se mândri cu seria de patru victorii consecutive, nici trupa de pe Valea Frumoasei, prezidată încă de Neluțu Budin, nu este mai prejos, fiind cunoscută ca  o echipă redutabilă pe teren propriu.
Meciul a început foarte bine pentru amfitrioni care reușesc în cinci minute să înscrie de două ori. Cristurean deschide scorul în minutul 14, pentru ca Domșa să mărească avantajul la două goluri patru minute mai târziu. La pauză Transalpina conducea cu 2-0 pe Soda. În cea de-a doua repriză gazdele au mai scăzut din turație și astfel Soda reduce din handicap în minutul 87 prin Csegoldi. Prin această victorie Transalpina Șugag urcă pe locul secund, în timp ce Soda coboară pe șase.

Iată echipele de start:

sigla-sugagTransalpina Șugag
sugagRezerve: 1. Titianu, 18. Neag, 3. Pop, 10. Șufană, 2. Gagea, 13. Budin
Antrenor: Marcu Ioan

logo-soda-ocna-muresSoda Ocna Mureș
sodaRezerve: 12.Decean, 24. Maier, 11. Dandoș, 17. Miclea, 4. Goga, 19. Csegoldi, 6. Nemeș.

• Sportul Petrești – Viitorul Spicul Daia 2-5 (2-3, la pauză)

Sportul Petrești a făcut primul pas greșit pe propriul teren de la accederea în Liga  IV-a. Elevii pregătiți de Marcel Zachiu au pierdut 2-5 cu Viitorul Spicul Daia Română la capătul unui meci nebun!

În minutul 5, Bogdan Sava a irosit o loviutură de la 11 metri, atacantul echipei gazdă nu l-a putut învinge de la punctul cu var pe Adrian Cibu. Trei minute mai târziu avea să fie 1-0, Gavriluță a deschis scorul cu capul, în urma unei centrări excelente din lovitură liberă.

În minutul 12, Hada a restabilit egalitatea printr-un eurogol de la 30 de metri, iar cinci minute mai târziu Sportul Petrești a trecut din nou în avantaj grație unui nou gol semnat de Gavriluță. Acesta a tras la indigo faza primului gol.

Antrenorul vizitatorilor Paul Ciucă a făcut 2-2 în minutul 27, acesta a executat imperial o lovitură liberă. Până la pauză Spicul Daia avea să treacă în avantaj. Scheau a transformat o lovitură de la 11 metri, fază contestată de echipa gazdă .

Avea să fie 2-4 în minutul 75, când Paul Ciucă a marcat din nou din lovitură liberă. Iar în minutul 80, Bișboacă a făcut 2-5 cu un șut pe lângă Dobre.