Viitorul Santimbru-Inter Ciugud50Unirea Alba Iulia a obținut prima victorie din retur după 3-1 (1-1) la Rapid CFR Teiuș, iar Dalia Sport Daia Română a remizat pe teren propriu cu Inter Ciugud, scor 1-1, după un joc tranșat în repriza secundă. Echipa lui Fane Fogoroși nu a cunoscut gustul victorie în partea secundă a campionatului.

Unirea Alba Iulia a învins Rapid CFR Teiuș cu 3-1 (1-1), după ce gazdele au deschis scorul în minutul 12 prin R. Muntean. A. Matei a adus egalarea pentru uniriști înainte de pauză, în min. 33.

Partida a fost tranșată în mitanul secund, cel de-al doilea gol al trupei lui Dăscălescu fiind marcat de Andrei David în minutul 54. Tabela a fost închisă în min. 78 de Lasconi, după ce uniriștii au ratat mai multe ocazii clare.

Rapid CFR Teiuș: 89. Macarie – 3. Perţa, 12. Popa, 20. G. Costea, 10. Lazăr, 8. Gergely, 13. Ciocan, 19. R. Muntean, 16. I. Domşa, 21. R. Domşa, 9. C. Cristea Rezerve: 7. Avram, 15. Barbu, 14. B. Popa, 4.Nagy, 2. Cetean, 96. A. Costea.

Unirea Alba Iulia: 12. M. Lazăr – 4. Uţă, 3. Surd, 6. Scrob, 23. A. Matei, 14. Joldeş, 10. Schiau, 21. Ioani, 11. Lăsconi, 8. A. David, 9. D. Dup. Rezerve: 22. Petric, 7. A. Popa, 2. Oţoiu, 20. Cuştiuliţă, 33. B. Varga, 13. A. Oancea, 5. D. Bustan.

• Dalia Sport Daia Română – Inter Ciugud 1-1 (0-0)

Partida de la Daia a fost una frumoasă și interesantă, în prima repriză cele două echipe tatonându-se fără să marcheze. Dalia a trecut pe lângă deschiderea de scor în prima parte, după ce Cocoară a ratat un penalty în min. 43. Șuvaina (Inter Ciugud) a fost eliminat în același minut după cumul de galbene.

Ciprian Brânză a deschis scorul în min. 54, însă Ciugudul a revenit rapid în joc și a egalat 4 minute mai târziu, în min. 58 prin Păcurar.

Dalia Sport Daia Română a adunat 2 puncte în 3 etape, iar Inter Ciugud 4, trupa lui Fane Fogoroși fiind fără victorie în 2016 în partidele oficiale.