Nicolae Stanciu a dat o bară şi două pase de gol la debutul în noua sa echipă, Sparta Praga. Stanciu a fost introdus pe teren în repriza a doua, a purtat banderola de căpitan şi a contribuit decisiv la victoria concludentă a echipei sale în meciul amical cu Loko Vltavin, formaţie din liga a treia cehă.

În minutele de final ale partidei Nicolae Stanciu a pasat decisiv pentru reuşitele colegului său Ben Haim, care au fixat tabela la 3-0. El a avut o contribuţie importantă şi la marcarea primului gol al Spartei Praga, printr-o lansare în adâncime, cu o pasă lungă, a lui Zahustel, moment care a precedat centrarea către Sural, autorul acestei reuşite.

În “portofoliul” lui Stanciu, ale cărui realizări le puteţi vedea în clipul video de mai jos, s-a mai regăsit şi un şut în urma căruia mingea a lovit transversala porţii adverse.