Nicolae Stanciu se află pe cai mari la Anderlecht! Albaiulianul a marcat duminică un gol fabulos în victoria echipei sale, scor 3-1 în fața formației Sint Truiden. Mijlocașul român a punctat în minutul 65, după o cursă din terenul propriu. Mai mult, pentru prestația sa și golul marcat, Nicu Stanciu a fost ales omul meciului și a primit laude din toate părțile.

Rețeta unui de-a lui Stanciu: minge recuperată aproape de propria poartă, o cursă de vitează, întoarcere cu călcâiul și șut în vinclu! Totul s-a întâmplat în minutul 65 al partidei dintre Anderlecht și Sint Truiden, în primul meci oficial al anului pentru românii din Belgia.

Nicu Stanciu a fost ales omul meciului, primind laude inclusiv din partea antrenorului său:

„Golul lui Stanciu a fost fantastic, extraordinar. Sunt mulțumit de forma lui actuală. A făcut un meci excelent. După o bună pregătire de iarnă, este la potențial maxim”, a spus Weiler citat de walfoot.be.

Albaiulianul din curtea belgienilor a ajuns la cota 5 goluri marcate, două în campionat și 3 în Europa League.