Seară aproape perfectă pentru românii Nicolae Stanciu și Alexandru Chipicu în tricoul lui Anderlecht. Ambii conaționali au reușit să puncteze în Europa League, contra celor de la Saint Etienne, echipa din Belgia a condus cu 2-0, însă a cedat cu 2-3. Este al 3-lea gol al albaiulianului Nicu Stanciu pentru Anderlecht în Europa League din totalul de 5 marcate de la transferul său de la Steaua.

Nicolae Stanciu a deschis scorul în minutul 21 printr-un șut perfect la colțul lung. Colegul său de la trupa belgiană, dar și din naționala României, Alex Chipicu a mărit avantajul belgienilor 10 minute mai târziu, iar meciul părea să se îndrepte către o victorie a lui Anderlecht.

Saint Etienne a reușit 12 minute perfect în repriza secundă, când a întors soarta meciului și s-a impus cu 3-2.

Cu toate astea, Anderlecht va merge în primăvara europeană de pe locul al 2-lea, Stanciu fiind elogiat de presa belgiană pentru prestația sa de aseară.