tragere la sorti14La fel cum a procedat în anii precedenți, Asociația Județeană de Fotbal Alba organizează ”Ziua Fotbalului Județean”, în aceeași dată cu finala Cupei României. Mai exact, la aceast eveniment sunt invitate toate echipele campioane ale fotbalului din Alba, începând de la seniori și până la cei mai mici juniori, dar și formațiile care completează podiumurile competițiilor, echipele ”Fair Play”, precum și golgheterii din Alba. Anul acesta, fotbalul din Alba va fi premiat pe stadionul Soda Ocna Mureș, unde calendarul cuprinde mai multe activități dedicate sportului rege din județ, cea mai atractivă dintre acestea fiind finala Cupei României – faza pe județ, Hidromecanica Șugag – Viitorul Sântimbru, duel care va începe la ora 17.30.

Duminică, Ocna Mureș va deveni ”capitala” fotbalului din Alba, pe Stadionul Soda urmând să aibă loc festivitatea de premiere a întreg fotbalului din Alba, dar și Finaa Cupei României, dintre surpriza Hidromecanica Șugag (Locul al 2-lea în Liga a 5-a, Seria a 3-a), respecitv Viitoru Sântimbru (Locul al 3-lea în Liga a 4-a). Iată programul zilei:

  • Ora 13:00 – Campionatul Speranțelor “Dragoș Damian” – FINALE
  • Ora 16:30 – Festivitatea de premiere la următoarele competiții: liga a IV-a, liga a V-a, juniori A1, juniori B1, juniori C, juniori D, juniori E și Campionatul Speranțelor
Hulea Install - Extinderi conducte, bransamente, verificari, revizii, ISCIR, instalator autorizat ANREHulea

Iată laureații sezonului 2015-2016 din fotbalul județean:

  • Liga a 4-a: 1. Mureșul Vințu de Jos; 2. Șurianu Sebeș; 3. Viitorul Sântimbru
  • Liga a 5-a, Seria I: 1. Industria Galda de Jos II; 2. AS Nicolae Linca Cergău; 3. Tineretul Șona
  • Liga a 5-a, Seria a II-a: 1. Sportul Livezile / Fortuna Lunca Mureșului; 2. Sportul Livezile / Fortuna Lunca Mureșului; 3. ACS Băgău
  • Liga a 5-a, Seria a 3-a: Sportul Petrești; 2. Hidromecanica Șugag; 4. FC Micești
  • Juniori A1: 1. Șurianu Sebeș; 2. CS Ocna Mureș; 3. Unirea Alba Iulia
  • Juniori B1: 1. CSȘ Blaj; 2. AS Crăciunelu de Jos; 3. Rival Alba Iulia
  • Juniori C: 1. CS Zlatna; 2. Unirea Alba Iulia; 3. Rival Alba Iulia
  • Juniori D: 1. Europa Alba Iulia; 2. LPS Sebeș; 3. Unirea Alba Iulia
  • Juniori E: 1. Navobi Alba Iulia; 2. Juniorul Aiud; 3. Metalurgistul Cugir
  • Trofee Fair-Play: Rapid CFR Teiuș, Viitorul Sântimbru II, Progresul Fărău, Decebal Cricău
  • Golgheteri: Valentin Drăgan (Șurianu Sebeș – Liga a 4-a), Alexandru Cioară (Industria Galda de Jos II – Liga a 5-a, S1), Vasile Zoltan (Fortuna Lunca Mureșului – Liga a 5-a, S2), Bogdan Sava (Sportul Petrești – Liga a 5-a, S3), Ioan Cociș (CS Ocna Mureș – Juniori A1), Gheorghe Voic (CSȘ Blaj – Juniori B1), Andrei Crăciun (CS Zlatna – Juniori C), Bogdan Lazăr (Europa Alba Iulia – Juniori D), Florin Bura (Metalurgistul Cugir – Juniori E) și Daniel Mărginean (LPS Sebeș – Juniori E)

De asemenea, imediat după încheiarea finalei de cupă, vor fi premiați câștigătorii, precum și cei învinși, va fi desemnat jucătorul meciului și vor primi distincții și arbitri, precum și observatorul care vor conduce ultimul act al Cupei României.

Sunt așteptați la această sărbătoare a fotbalului toți reprezentanții echipelor (oficiali, dar și jucători) premiate, precum și iubitorii sportului rege din județul Alba.

Echipamente sportive JOMA - JSport.roJSport.ro

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.