HC Alba Sebes-Corona Brasov94În cea de a 10-a etapă a Ligii Naționale de Handbal Feminin, HC Alba Sebeș a primit replica puternicei formații, Corona Brașov. Fetele antrenate de Seviștean Popa nu au reușit surpriza și au suferit a 8-a înfrângere din actualul sezon, scor 22-29 (10-12 la pauză), iar misiunea echipei din județul Alba, aceea de a se menține în elită, pare tot mai greu de realizat.

Încurajate de proprii suporteri, handbalistele din Sebeș au făcut o primă repriză bună în care s-au luptat de la egal la egal cu adversarele. La fel ca în precedentele întâlniri, sportivele din Alba s-au precipitat în fața porții adverse, iar acest lucru s-a văzut pe tabela de marcaj. Jocul din prima parte a fost echilibrat, iar la pauză Corona Brașov conducea cu doar două puncte, 12-10.

Meci tranșat în 5 minute de brașovence

Cu Denisa Dedu în poartă, goalkeeper-ul naționale de handbal feminin, Corona Brașov a avut un start excelent în repriza secundă, blocând majoritatea atacurilor formației adverse și punctând gol după gol, iar după numai 7 minute trecute din repriza a 2-a tabela indica scorul de 17-10 în favoarea echipei vizitatoare.

Misiunea Sebeșului, aceea de a reveni în meci a devenit una imposibilă, însă sportivele pregătite de Seviștean Popa și Alina Șorodoc s-au zbătut mai mult și au început să înscrie, tabela indicând în minutul 47 scorul de 20-15 în favoarea Coronei.

Sebeșul cu ratările – Brașovul cu golurile

Aproape după fiecare meci disputat în Liga Națională de Handbal Feminin oficialii echipei din Sebeș se plângeau de ocaziile ratate de handbalistele autohtone. La fel a fost și la această partidă, când Ciolan și compania au ratat foarte multe acțiuni din poziții favorabile, mingea ajungând de mai multe ori în bare sau a fost apărată de portarii adverși. De partea cealaltă, brașovencele au fost mai concentrate pe ultima minge și au înscris din toate pozițiile, inclusiv prin portarul Mirca!

După debutul perfect din repriza secundă Corona Brașov nu a mai ratat punctele puse în acest joc și a reușit a 6-a victorie din acest sezon, după ce a trecut de de HC Alba Sebeș cu 29-22.

Pnetru HC Alba Sebeș au marcat: Oana Andrei – 5 goluri, Cristina Predoi – 4, Nicoleta Safta – 3, Elena Mitrache – 3, Lavinia Dobromir – 2, Andreea Ivan – 2, Nicoleta Rusu – 2, Ana Ciolan – 1.

În etapa următoare HC Alba Sebeș se va deplasa la HCM Roman.