HC Alba-Sebes - SCM Craiova62HC Alba-Sebeș și-a diminuat serios șansele de a evita retrogradarea după eșecul 25-30 cu SCM Craiova. La pauză scorul a fost 10-8 pentru formația din Sebeș, însă în repriza a doua oltencele au revenit pe tabelă și au câștigat fără prea mari emoții.

HC Alba-Sebeș a început excelent partida cu SCM ”U” Craiova. Echipa lui Seviștean Popa a condus cu 5-0 în minutul 10, apoi a fost 6-1, după care Alexandra Andrei Gogoriță a fost eliminată 4 minute (dublă sancțiune), iar Craiova a fost băgată din nou în joc. La pauză scorul a fost 10-8.

Repriza secundă a fost dezastruoasă pentru formația noastră. În doar 12 minute oltencele au făcut K.O. formația din Sebeș, îngropând odată cu meciul de astăzi proporții importante din șansele gazdelor de a evita retrogradarea.

HC Alba-Sebeș rămâne cu o singură victorie după 12 etape și se află pe penultimul loc în Liga Națională de Handbal Feminin.

Cert este faptul că handbalul nu se joacă doar cu o singură jucătoare, iar Sebeșul are nevoie de întăriri serioase pentru a evita retrogradarea.

HC Alba-Sebes - SCM Craiova305-0, 6-1 și…aproape am retrogradat

HC Alba-Sebeș a început excelent partida cu SCM Craiova, însă o decizie hilară a brigăzii de arbitri a întors jocul în favoarea oltencelor. Alexandra Andrei Gogoriță a primit 4 minute eliminare în aceași fază, moment în care SCM Craiova a revenit în joc.

Din păcate echipa nu a arătat rău în prima parte, însă în minutul 42 s-a rupt jocul, vizitatoarele distanțându-se la cinci goluri.

Tupeu oltenesc în sala „Florin Fleșeriu”!

O susținătoare a echipei SCM ”U” Craiova a fost la un pas de a fi linșată de spectatorii din Sebeș. Spectatoarea a avut un tupeu fantastic la meciul de la Sebeș. Aceasta a stat în fața fanilor sebeșeni și s-a bucurat tot meciul în fața lor, stârnind furia acestora.

Stimabila doamnă a fost calmată la intervenția Poliției Locale din Sebeș însă a refuzat să  își părăsească locul spre supărarea fanilor sebeșeni.

HC Alba-Sebes - SCM Craiova33Schimbări ciudate făcute de Teanu Popa

La fel ca la meciul cu HCM Roman, Seviștean Popa a surprins prin câteva schimbări efectuate pe parcursul meciului cu Craiova. În prima repriză Nicoleta Rusu a fost înlocuită cu Cristina Mitrache, fiind reintrodusă pe final, când practic echipa lui Popa nu mai avea nici o șansă,  portărița Paula Vișan a apărat foarte puțin, în vreme ce Ana Ciolan a evoluat destul de puțin în mitanul secund.

Vestea bună în meciul cu Craiova a fost dată de revenirea celei mai experimantate jucătoare, Alina Șorodoc, sportivă ce a adus un plus odată cu intrarea pe teren.

17 COMENTARII

1. Asta a fost. Nu avem valoare de liga. Nu poti imputa lui Teanu schimbarile. a incercat tot ce se poate. Daca fetele nu joaca nu ai ce face. Pivotul lor a facut toata joaca. Ne revedem la anul in divizia A.

2. Stimați politicieni, va rog nu uitați, ca anul viitor vor fi ceva alegeri. Pentru unii retrogradarea din liga va fi o piatra de moara legată de picioarele voastre in accesiunea spre anumite posturi. Iar cei care vreți sa candidati fara sa faceti nimic acum nu o sa aveti prea mari șanse. Sebesanul nu uita si nu iartă. E momentul sa puneți toti umărul, sa aduceți sponsori la echipa si dupa puteti ieși in fata oamenilor.

3. Deci, stimate domn, scrieti va rog exact ce s-a intamplat.. cu totii am fost in sala si am vazut cum a decurs totul, dar lasand totul la o parte. Cum e posibil ca Andrei sa ia 4 minute eliminare? cum????? cu totii o apreciem pe Sorodoc care a intrat in teren cu toata ca nu si-a facut recuperarea dupa operatie! de-ar fi multe sportive ca ea, am avea de castigat.. Andrei a jucat… pur si simplu superb.. pana a fost luata om la om.. trebuie aduse jucatoare cu experienta, ca nu se mai poate altfel.. felicitari stangacei care a dat 2 goluri de senzatie si portaritei, care a aparat foarte bine iar dobromir……….. no, sa ma ierte Dumnezeu, dar n-are nicio treaba… sunt unele jucatoare in echipa aceasta care nu au ce cauta mai sus de divizie…..PACAT DE MECI…… arbitraj de tot rasul…

4. Domnule Craciun , cand o sa iei atitudine si o sa comentezi real ,vizavi de prestatia arbitrilor o sa avem si handbal la Sebes cu victorii .Pana cand o sa tina la federatie astfel de arbitri ? Pana cand o sala intreaga vede furtul pe fata a arbitrilor…… nici macar numele nu le cunoastem dar suntem cuminti si mergem la casele noastre iar maine arbitri astia merg la alte meciuri si distrug alte visuri si realizari
    Poate tu nu ai vazut meciul din cauza oltencei aleia si trebuie sa-ti spun ca Sebesul are echipa mai valoroasa decat Craiova dar a fost stopata de arbitri exact cand trebuia si exact cum trebuia (ex. 4 min la Andreea… 7 m imaginar…etc)
    Vesnic suntem furati chiar si in sala noastra si nu se ia nici o masura…… nici macar un protest oficial nu sa auzit din presa
    Eu nu pot face nimic….. o sala intreaga a strigat :HOTIIII si nu sa intamplat nimic dar presa are parghii daca vrea…… filmulete despre cum au arbitrat…. chiar si atmosfera creata de cei doi arbitri eu zic ca lasa de dorit
    Daca toate echipele din liga ar afla de la jurnalisti despre abuzurile unor astfel de arbitri ar refuza multe sa mai fie arbitrate de ei
    Daca asteptam sa vina DNA-ul sa-i caute prin buzunare cati bani au luat nu mai vedem noi handbal in multe orase din Romania

• Ar fi interesant de stiut si de ce fel de arbitraj are parte Magura Cisnadie ,tinand cont ca si ea este o nou promovata si ca din “citite ” faceti reportaje si despre Cisnadie. Si mai curios este cum ai vazut pe olteanca aceea din tribunele Sebesului si ai postat pe facebook din Sibiu …. asta sa o luati in nume de gluma 🙂

• Eu am fost la meci domnule „spectator”. Am fost in tribune, am fotografiat… si am vazut tot .. chiar si meciul, chiar si „greselile de arbitraj”. O sa primiti o statistica exacta si o sa vedem cat de FURATA a fost Sebesul, pacat ca unii muta neputinta din teren pe seama arbitrilor;)

• Nu zic ca a fost cel mai bun arbitraj, desi a gresit de ambele parti… dar… de aici si pana la faptul ca meciul a fost pierdut din cauza arbitrilor…e cale lunga. Voi stati in cateva jucatoare…Gogorita, Patuleanu, Rusu si inca doua…in rest…aveti echipa de divizie. Iar Dobromir …e super…numai ca a gresit antrenorul…ea poate fi cel mult mascota,nu jucatoare de handbal….

5. Arbitraj de tot c*****l…
    Asa este cand o echipa de pe locul 13 incearca si reusea sa bata o echipa de pe o pozitie mai bune, nimeni nu te lasa sa joc ca sa nu incurci echipele mai fruntase, DE CE ? Mafia din arbitraj nu o sa se termine niciodata, pacat ca avem jucatoare valoroase dar din pacare, domnul Teanu Popa, le cam aduce in pragul nebuniei, nu mai stiu ce sa faca…
    Cum sa joci cu Ciolan pe centru, cand orice prost din Sebes stie ce poate sa faca pe pivot! Cum sa joci cu Dobromir dupa ce s-a accidentat marti la antrenament iar miercuri a lipsit si nici macar la recuperare nu a fost, a stat acasa, RUSINE domnu Teanu, va bateti joc de fete ! Pe postul acela de inter stang putea sa joace lejer, Andrei Iulia sau Cristina Predoi…nu se poate asa ceva ! DEMISIA ! Nu stiu cum nu va este rusine sa iesiti din casa cand faceti ce face si va doare-n….
    Acasa ! DEMISIA !!!!!!!

6. fratiilor…..habar nu aveti de handbal…ce o fost chiar asa de rau albitraju ?daca o comentat la albitru i si normal sa i se dea inca 2 minute eliminare….ECHIPA JOACA DEZASTRU …PLICTISITOR … ETC.. la nivelu asta nu ai cum sa castigi cand joci cu extrema dreapta …dreptace imposibil nu se mai joaca ca in divizie ..NU MAI DATI VINA PE ALBITRI AM FOST LA MECI SO ALBITRAT IN MARE PARTE CORECT …1 LA MANA CATE JOCURI SA CASTIGAT ? 1 SI UN EGAL ? SI RESTU CARE SAU PIERDUT SA FIE TOATE DIN VINA ALBITRIILOR NU IMI VINE SA CRED ….FRATIILOR CONDUCEREA HABAR NU ARE DESPRE CU CE SA MANANCA SPORTU ASTA … NU ORICINE POATE SA CONDUCA O ECHIPA… IN HALU ASTA SE ALEGE PRAFU DE HANDBALU DIN SEBES….FETELE STAU PE SALARI DE MI SI MI DE EURO …SI PE BAIETI NUI AJUTA CU NIMICA …RUSINE ,RUSINEEEE SA VA FIEEEEE.

7. Sunt jucatoare care nu au ce cauta in teren. Cel putin in unele zile par a fi paralele cu ceea ce se intampla in meci…Dobromir,Bogdan? Cand pe banca avem jucatoare cu un asa potential ca Predoi,Mitrache,Andrei? Totusi e bataie de joc. Echipa aceasta nu poate sta doar in Gogo. Echipa nu se poate descurca cu o singura jucatoare care straluceste..din toate punctele de vedere. Degeaba esti nemaipomenit daca nimeni nu te ajuta in teren. Tot respectul pentru sufletul echipei,Alina! Merita toate felicitarile pentru ceea ce face in teren si pentru ceea ce le invata pe fete. Fara aceste doua jucatoare echipa ar fi 0. Ma gandesc cu greu ca intr-o zi una din ele ar plecat.. Mi-e frica de acea zi! Sunt minunate! Atat ele,cat si Bianca! A fost extraordinara azi! Rusine voua,domnilor de sus! Rusine ca stricati sportul si va bateti joc de efortul acestor fete cat si de noi care venim meci de meci sa ne sustinem echipa! Linistiti,o vom face la fel de bine si in divizia a, totusi cerem putin respect!

8. Mă doare sufletul să știu cât de mult s-a dorit ca această echipă să fie din nou în liga națională. Și mai mult mă doare să văd cum bătaia de joc persistă. Da, nu a fost cel mai bun început, presiunea a fost mare, din moment ce nu s-a investit cum trebuia. Da, echipa din Sebeș mereu a fost în scandal cu arbitrii, mereu au fost declarații de genul. Probabil echipa e furată, în anumite momente, la fel și adversarul. Dar să conduci cu 6-1 și să nu fii în stare să gestionezi avantajul, chiar dacă cea mai bună jucătoare a fost eliminată 4 minute..e doar vina antrenorului și a jucătoarelor. Nu cred că 4 minute oltencele au jucat singure pe teren. Unde e tactica antrenorului? Unde e respectul de sine al fiecărei jucătoare din teren? Ca să nu zic pentru ce mai sunt ele în teren, pentru ce sunt plătite dacă nu sunt în stare să umple un gol pentru câteva minute? Așa suntem noi, românii, căutăm mereu scuze și așteptăm mereu ca cel de lângă noi să ne salveze. În loc să strângem la greu și să facem să fie bine.
    Cu părere de rău, la Sebeș nu o să fie niciodată bine. Nu atâta timp cât cei din conducere se bagă în treburile din teren, nu atâta timp cât bârfele primează, nici atunci când joacă anumite jucătoare doar pentru că trebuie, sau atunci când se fac transferuri doar să fie făcute (că trebuie să mai salvăm ceva bani pentru buzunarul nostru propriu și personal). Și nici atâta timp cât predomină restanțele salariale, amenințările, sau când liniștea echipei e tulburată din diverse motive infime.
    Probabil ar trebui schimbată toată echipa + conducerea, ca să fie bine.
    Păcat. Handbalul e un joc frumos, care ar trebui să se joace cu zâmbetul pe buze. Nu crispat și dezordonat.

9. Arbitrajul se stia de dinainte ca a fost comandat de cei de la Craiova. acesti doi arbitri sunt printre cei mai spagari din handbal si Craiova a castigat cu ei de fiecare data si la Craiova si in deplasre . Cel carunt din Arad este un b**** notoriu , arhicunoscut. Nu avea am nici o sansa cu acesti doi netrebnici, pe care sa speram ca viata o sa-i pedepseasca dupa chipul si asemanarea lor , decat daca jucam senzational si craiova slab . Presedintele de la Craiova e un fost observator si membru in consiliul de administratie la FR Handbal Barcan Marius , pe nume ! Asadar hotie curata, la veder a acestor doi mizerii!Fara echivoc !