IMG_9970HC Alba-Sebeș a bifat al treilea eșec consecutiv din acest retur. Formația pregătită de Alina Șorodoc nu a avut nici o șansă în fața vicecampioanei și a pierdut cu 35-27, după ce la pauză scorul a fost 14-9.

În prima repriză ultima clasată din Liga Națională de Handbal Feminin s-a apărat bine și a încasat doar 14 goluri. Echipa din Sebeș arătând o altă atitudine față de cea din meciul precedent cu CSM București.

În partea secundă HC Alba-Sebeș a continuat prestația curajoasă însă nu a fost suficient pentur a „ține” de vicecampioane, dar prestația a  fost vizibil mai bună decât cea din primul mitan.

În urma acestui eșec HC Alba-Sebeș rămâne pe ultimul loc cu 4 puncte acumulate în 16 etape, iar etapa următoare va juca pe propriul teren cu Măgura Cisnădie.