Echipa de handbal masculin, Juniori 3, LPS ”Mihai Viteazul” Alba Iulia a cedat în campionatul național în fața liderului Seriei E, scor 20-30 (9-11), suferind astfel un ”duș rece”. Defensiva a fost punctul nevralgic al echipei antrenate de Gabriela Năsăudean, cu toate că portarul Sergiu Birescu a făcut minuni și a limitat proporțiile scorului.

Hanbbaliștii albaiulieni au luptat o repriză de la egal la egal cu liderul din Topoloveni, însă au făcut o a doua parte a meciului slabă și au fost învinși la 10 goluri diferență, chiar dacă la pauză aveau de recuperat doar două.

Jocul nu a funcționat, în special în defensivă, iar experiența handbaliștilor adverși și-a spus cuvântul, aceștia având mult mai multe meciuri disputate în formula proprie.

Cu toate că au fpst 10 goluri diferență, Sergiu Birescu a fost omul meciului, portarul echipei din Alba Iulia făcând adevărate minuni în poartă, limitând serios proporțiile scorului.

Golurile au fost marcate de: Robert Budian – 6 goluri, Tudor Drăgoi – 5, Matias Breazu – 5, Răzvan Davidaș – 4.

Duminică, 19 februarie, albaiulienii se vor deplasa în județul vecin, unde vor evolua contra formației CSȘ Sibiu.