cisnadie-zalau 1Sala ”Florin Fleșeriu” din Sebeș a găzduit astăzi una dintre cele mai atractive partide din actuala etapă a Ligii Naționale de Handbal Feminin, Măgura Cisnădie – HC Zalău. Echipa condusă de fostul selecționer al României Gheorghe Tadici, HC Zalău s-a impus cu 30-24 (14-12 la pauză) la capătul unui joc frumos, bazat pe ratări multe de partea formației gazdă.

Măgura Cisnădie a fost nevoită să găzduiască o partidă în afara județului Sibiu di ncuza conflictelor de la meciul cu Rapid București, iar locația a fost aleasă la Sebeș, orașul de origine al antrenoului Măgurei, Alexandru Weber.

Cinsădia a avut un debut bun de partidă, echipa lui Alexandru Weber a reușit să conducă minute bune pe tabela de marcaj, iar în partea secundă a primei reprize, Măgura Cisnădie a făcut câteva greșeli demne de curtea școlii, fapt ce a permis grupării vizitatoare să încheie repriza în avantaj 14-12.

În a doua parte a meciului, Măgura a început ambițios, însă la fel ca în prima parte, gruparea din Cisnădie a ratat enorm de mult, fapt ce a ținut-o aproape mereu pe HC Zalău la 2-3 goluri diferență pe tabelă.

Alexandru Weber a ratat șansa de a se desprinde de Rapid București, cele două formații fiind despărțite de un singur punct în clasament în momentul de față, iar lupta pentru evitarea retrogradării se anunță mai încinsă ca niciodată.