img_9799LPS Sebeș a învins în deplasarea din acest week-end pe CS Dinamo Brașov la capătul unui meci nebun în care elevele lui Achimescu s-au impus la șase goluri.

În prima repriză Dinamo Brașov a creat unele probleme formației din Sebeș, însă chiar și așa fetele lui Tavi Achimescu au intrat în avantaj la cabine, tabela indicând 17-19, în favoarea LPS-ului.

După pauză sebeșencele s-au organizat mai bine și au reușit să-și mărească avantajul pe tabela de marcaj, iar la final scorul a fost 35-41 pentru LPS Sebeș, formație ce se menține pe locul patru în campionatul junioarelor 1, Seria E.

„A fost un joc bun, am venit pe fondul înfrângerii cu Făgărașul, dar a fost un joc bun, fetele s-au montat numai bine , iar rezultatul trbeuia să ne mențină în joc pentru turneul semifinal”, a declarat Octaian Achimescu, antrenorul echipei LPS Sebeș.

Pentru LPS Sebeș au marcat:  Denisa Donisă 1, Roxana Paștiu 3, Gabriela Mihalache 3, Maria Ilea 6, Nicoleta Cotîrlea 7, Larisa Șerban 10,  Bianca Lupașscu 11.