HC Alba Sebes-Radid Bucuresti62HC Alba Sebeș a câștigat primul meci din actuala stagiune a Ligii Naționale de Handbal Feminin, abia în etapa a 6-a, după 5 înfrângeri consecutive. Modul în care a fost obținut succesul, 25-24 cu Rapid București a fost unul dramatic, după ce handbalistele din capitală au condus pe tabelă până în minutul 55.

Întrebat la finalul meciului dacă a rezistat presiunii ultimelor minute, Seviștean Popa a precizat că face față acestor dueluri și a mai adăugat că a crezut tot timpul că elevele sale vor reveni și vor pune mâna pe victorie.

”A fost un meci nebun, însă este foarte bine că am câștigat. Sper să fie o victorie de descătușare. Nu am jucat bine în prima repriză, însă ne-am revanșat pe final, ajutați de acest public senzațional. Pătimim mult la finalizare, însă sunt fericit pentru această victorie. Eu sunt o fire mai vulcanică, rezist la presiunea acestor partide. Sper să avem evoluții cât mai bune pe viitor, indiferent de cum se defășoară jocurile”, a declarat Seviștean Popa, antrenorul echipei HC Alba Sebeș.

Formația de handbal feminin din Sebeș va evolua sâmbătă, cu începere de la ora 18.00, în deplasare contra formației HC Dunărea Brăila. Întreg interviul cu ”Teanu” Popa îl puteți urmări în materialul video de mai jos.