HC Alba Sebes-Dunarea Braila65HC Alba Sebeș a ajuns la cea de a 16-a înfrângere consecutivă, sportivele pregătite de Alina Șorodoc și Seviștean Popa cedând pe teren propriu în etapa a 24-a cu HCM Roman, scor 24-31 (8-18 la pauză). Două etape au mai rămas din visul Ligii Naționale, după care trupa din Alba își va relua handbalul la matineu.

Nici șansă nu au avut handbalistele din Sebeș în fața Romanului, moldovencele bifând o victorie categorică, după ce au controlat cap-coadă partida. În prima parte a meciului HCM Roman a forțat și și-a asigurat o diferență liniștitoare, formația de pe locu al 5-lea din Liga Națională intrând la cabine cu 10 goluri diferență, 18-8.

În cea de a doua repriză sebeșencele au reușit să înscrie dublu decât au facut-o în primele 30 de minute, însă rezultatul a rămas neschimbat, iar HCM Roman s-a impus în final cu 31-24, iar HC Alba Sebeș a contabilizat a 16-a înfrângere consecutivă.

În etapa următoare Sebeșul se va deplasa pe terenul echipei SCM Craiova.