CSU LPS Alba Iulia a pierdut primul meci din cadrul turneului semifinal, în deplasare la Agronomia București, scor 52-64 (14-12, 12-14, 10-22, 16-16). Baschetbalistele antrenate de către Nicușor Marcu nu au reușit să își păstreze seria bună, și au suferit un eșec în această fază, la capătul unui joc în care diferența s-a făcut în sfertul al 3-lea.

CSU LPS Alba Iulia nu a reușit să lege a 3-a victorie consecutivă în faza semifinală a Ligii 1 de baschet feminin, însă și după pasul greșit din capitală, sportivele din Cetatea Marii Uniri rămân pe prima proziție în clasament.

Jocul contra baschetbalistelor Agronomiei București a început destul de bine pentru albaiulience, care au câștigat primul sfert, scor 14-12.

Echilibrul s-a păstrat, iar la cabine s-a intrat cu egalitate pe tabelă, scor 26-26. A urmat o pătrime de uitat pentru Geleriu și colegele sale, sfertul al 3-lea fiind de coșmar, CSU încasând 22 de puncte, reușind doar 10, moment în care jocu ls-a rupt.

Ultimul sfert s-a terminat la eglaitate, însă Agronomia București a bifat succesul după sfertul al 3-lea, diferența fiind una categorică.

Pentur CSU LPS Alba Iulia au marcat: Kelly Walter – 13 puncte, Bobar Alexandra – 12 puncte, Plavitu Georgiana – 10 puncte, Ivascu Adina – 9 puncte, Geleriu Madalina – 7 puncte, Fleser Andreea – un punct.

CSU LPS Alba Iulia va avea parte duminică, pe teren propriu, de un duel de foc, împotriva echipei Rapid București.