În weekend, formația CSU LPS Alba Iulia a bifat o nouă victorie în turneul semifinal al Ligii 1 de baschet feminin, prima după două înfrângeri consecutive. Baschetbalistele albaiulince s-au impus categoric, scor 95-50 (29-11, 17-11, 30-11, 19-17), contra formației KSE Târgu Secuiesc, la captul unui meci bun făcut de sportivele pregătite de profesorul Nicușor Marcu.

După două eșecuri, CSU LPS Alba Iulia și-a revenit și a câștigat duelul cu KSE Târgu Secuiesc, în fața propriilor spectatori. Albaiuliencele au condus la toate capitolele, iar diferența s-a făcut încă din start, când după primul sfert tabela indica scorul de 29-11.

La fel au decurs lucrurile și în sfertul următor, cu o dominare categorică din partea lui Walter și a colegelor sale, iar la pauză, CSU LPS Alba Iulia conducea cu 46-22.

Ritmul bun al formației din Cetatea Marii Uniri s-a păstrat și în cea de a 3-a pătrime, iar înaitne de ultimele 10 minute ale duelului, CSU Alba Iulia conducea cu 76 la 33.

Pe fondul numeroaselor schimbări și a slăbirii ușoare a ritmului, ultimul sfert a fost cel ma iechilibrat, însă în cele din urmă CSU LPS Alba Iulia a câștigat duelul, scor 95-50.

Au marcat:  Kelly Walter – 25 de puncte, Georgiana Plăvițu – 12, Alexandra Bobar – 11, Florina Rusu – 11, Alexandra Boțan – 8, Teodora Petrescu – 8, Adina Ivașcu – 7, Andreea Fleșer – 5, Iuliana Petrifălean – 4, Mădălina Geleriu – 2, Andra Geleriu – 2 puncte.

În următoarea etapă, CSU LPS Alba Iulia va evolua în deplasare, la CSȘ Ploiești, pe 7 mai.