csu-lps-alba-iulia-bc-sirius-2-targu-mures51CSU Alba Iulia a bifat al 2-lea succes consecutiv în Liga 1 de baschet feminin, în deplasare, la Universitatea CSM Oradea, scor 71-51 (17-14, 22-9, 24-13, 8-15). Baschetbalistele antrenate de Nicușor Marcu au făcut o partidă foarte bună în vestul țării și au mai pus o cărămidă importantă bazei de promovare în elita baschetului românesc. În următoarea etapă, formația albaiuliană va întâlni CSM Timișoara pe teren propriu, duelul urmând să se dispute, vineri, de la ora 12.00, în Sala ”Universității” din Cetatea Marii Uniri.

Trupa antrenată de Nicușor Marcu a dominat disputa încă din primul minut, reușind să se desprindă încet, încet la o diferență tot mai mare pe tabelă, care a ajuns la un moment dat chiar la 30 de puncte, pentru ca în final ecartul să rămână de doar 20 de puncte, după o perioadă de relaxare a sportivelor de la CSU LPS în ultimele 5 minute ale jocului.

Principala marcatoare a partidei a venit tot de la oaspete și a fost americanca Kelly Walter, care a reușit 28 de puncte. Victoria formației din Alba Iulia a venit însă pe baza unui joc colectiv foarte reușit și o apărareagresivă, care a oprit exasperant ofensiva orădencelor.

Marcatoarele echipei CSU LPS au fost: Kelly Walter – 28 de puncte, Adina Ivașcu – 14 puncte, Alexandra Bobar – 11 puncte, Georgiana Plăvițu – 9 puncte, Andreea Fleșer – 6 puncte, Iuliana Petrifălean – 2 puncte și Daniela Enache – un punct.

Au mai evoluat: Iulia Taltabeț, Alexandra Boțan, Ionela Țetcu, Teodora Petrescu și Ioana Olariu.

Vineri, de la ora 12.00, echipa din Alba Iuia va primi vizta echipei CSM Timișoara.