CSU Alba Iulia-CSBT Alexandria Cupa Romaniei47Echipa de baschet feminin CSU Alba Iulia a debutat oficial în noul sezon, cu un meci în optimile Cupei României, contra formației CSBT Alexandria. Trupa condusă de Miroslav Popov nu a avut nicio emoție în a se impune și a făcut-o detașat, scor 85-47 (19-11, 26-13, 23-17). La prima reprezentație oficială a universitarelor, publicul a fost prezent în număr redus.

Aproximativ 150 de persoane au venit la Sala ”Univerității” din Alba Iulia pentru a le încuraja pe fetele lui Miroslav Popov în startul unui nou sezon baschetbalistic. Partida a fost controlată de la un capăt la celălalt de Adrienne Webb și compania, iar după primul sfert din meci, CSU Alba Iulia o conducea pe CSBT Alexandria cu 19-11.

În cel de-al doilea sfert, CSU Alba Iulia a forțat mai mult în atac, lucru ce s-a dovedit benefic, diferența dintre cele două combatante devenind una liniștitoare în favoarea ”studentelor”, iar tabela indica la pauză scorul de 45-24.

Defensivă puternică pregătită de Popov

Cum scorul luase deja proporții încă din prima repriză, obiectivul principal a lechipei di nAlba Iulia în a doua parte a meciului a fost să încaseze cât mai puține coșuri, lucru care s-a și adeverit. Miroslav Popov este recunoscut pentru pregătirea pe care o acordă pe plan defensiv, iar planurile acestuia încep să prindă contur, dovadă că Alexandria a reușit doar 6 puncte în sfertul al treilea. CSU Alba Iulia a dictat ritmul partidei în continuare, iar înainte de ultimele 10 minute ale partidei, echipa din Cetatea Marii Uniri conducea cu 62-30.

În ultimul sfert baschetbalistele univeritare s-au relaxat și le-au permis adversarelor să reducă diferența pe tabelă. În cele din urmă, CSU Alba Iulia s-a impus cu scorul de 85-47, iar returul optimilor Cupei României la Baschet Feminin va avea loc pe 30 septembrie la Alexandria.

Pentru CSU Alba Iulia au înscris: Adrienne Webb – 20 puncte, Mariah King – 17, Asia Logan – 10, Vanessa Abel – 10, Sonia Ursu – 10, Marta Fodor – 9, Stefka Miteva – 6, Jelena Antic – 3.