CSBT Alexandria - CSU Alba Iulia 31Diferența de 38 de puncte din primul tur al optimilor Cupei României la baschet feminin, dintre CSU Alba Iulia și CSBT Alexandria a reprezentat un pas prea mare pentru echipa din sudul țării. Deși nu au făcut un meci tocmai bun, baschetbalistele lui Miroslav Popov au reușit să se impună cu 84-62 (17-13, 14-19, 29-10, 24-20) și s-a calificat în sferturile Cupei României.

Primul meci oficial în deplasare a fost unul mai puțin reușit de echipa universitară, care nu a reușit să repete prestația afișată în urmă cu aproximativ o săptămână în fața proprilor spectatori.

Deși au început meciul bine, și au luat avans pe tabelă, baschetbalistele din Alba Iulia au câștigat primul sfert la o diferență de doar 4 puncte, 17-13. În cel de-al doilea sfert, gazdele au preluat inițiativa și pe fondul greșelilor din tabăra universitară, CSBT Alexandria conducea la pauză cu 32-31.

La fel de echilibrat a debutat și cea de a doua parte a meciului de la Craiova, până la un moment dat, când CSU Alba Iulia a speculat scăderea de formă a adversarei ș ia reușit să se distanțeze decisiv pe tabelă. Înainte de ultimul sfert al optimilor de finală, CSU Alba Iulia conducea cu 60-42.

Nici în ultimele 10 minute ale meciului gazdele nu au mai putut să se apropie de CSU Alba Iulia, care după pauză s-a concentrat mai mult și a reușit să practice un baschet apropiat de ceea ce își dorește antrenorul Miroslav Popov. În final, CSU Alba Iulia s-a impus cu 84-62 și s-a calificat fără emoții în sferturile Cupei României la baschet feminin.

După dubla victorie din optimile de finală ale Cupei României la baschet feminin, CSU Alba Iulia își va cunoaște adversarul din sferturi în scurt timp, urmând ca la sediul FRB să aibă loc o tragere la sorți pentru stabilirea meciurilor din următorul tur.

CSU Alba Iulia va debuta în noul sezon al Ligii Naționale de Baschet Feminin, sâmbătă, în deplasare, pe terenul vicecampioanei Sepsi Sfântu Gheorghe.

Pentru CSU Alba Iulia au marcat: Adrienne Webb – 24 puncte, Mariah King – 18, Asia Logan – 12, Vanessa Abel – 10, Stefka Miteva – 6,  Elena Dincă – 6, Jelena Antic – 5,  Sonia Ursu – 3.

sursa foto: sportuldoljean.ro