Victorie fără emoții, astăzi, pentru CSU LPS Alba Iulia în al 2-lea meci din cadrul turneului semifinal al Ligii 1 de baschet feminin, scor 83-49 (23-7, 17-9, 25-9, 18-24) împotriva echipei CSM CSȘ Ploiești. Echipa condusă de Nicușor Marcu conduce în continuare grupa semifinală, având 12 puncte, iar în etapa următoare, programată peste exact o săptămână, va evolua în deplasare, la Agronomia București.

CSU LPS Alba Iulia a mai făcut un pas spre Liga Națională de Baschet Feminin, câștigând de o manieră categorică al doilea meci al turneului semifinal, contra echipei CSM CSȘ Ploiești.

Primul sfert a reprezentat o demonstrație de forță a albaiuliencelor, care au condus cu 11-0 pe tabelă, dar s-au relaxat și vizitatoarele au ”șters” din diferență. Mustrate de antrenorul Nicușor Marcu, baschetbalistele albaiulience s-au completat sub panou, iar după primele 10 minute din joc conduceau cu 23-7.

Al doilea sfert a fost puțin mai echilibrat, gazdele au ratat mult de sub panou, însă diferența s-a păstrat în favoarea echipei din Cetatea Marii Uniri, care la pauza mare a meciului conducea cu 40-16.

Revenite de la cabine, baschetbalistele CSU s-au concentrat mai mult și au oferit spectacol pentru fanii prezenți la acest duel. Deși Nicușor Marcu a apelat la mai multe schimbări, CSU LPS Alba Iulia și-a păstrat cadența, iar înainte de ultimele 10 minute ale disputei conducea cu 65-25.

Scăpată câștigătoare după primele 3 sferturi, ultima pătrime nu a mai avut nicio miză, iar albaiuliencele s-au relaxat ușor, însă fără să traiscă cu emoții finalul de meci. În cele din urmă, CSU LPS Alba Iulia s-a impus cu 83-49.

Marcatoare CSU LPS: Kelly Walter – 23 de puncte, Adina Ivașcu – 17 puncte, Mădălina Geleriu – 13 puncte, Ionela Țetcu și Georgiana Plăvițu – câte 8 puncte, Alexandra Boțan – 5 puncte, Alexandra Bobar – 4 puncte, Andreea Fleșer – 3 puncte și Iuliana Petrifălean – 2 puncte.