IMG_0063HC Alba-Sebeș s-a prezentat mai mult decât onorabil la ceea ce se credea a fi ultima reprezentație din acest sezon. Echipa antrenată de Seviștean Popa și Alina Șorodoc a ținut piept grupării HC Zalău, formație ce a venit cu gândul mai mult la vacanță.

HC Alba Sebeș a început bine meciul cu echipa antrenată de Gheorghe Tadici. După ce au condus cu 8-5, elevele antrenate de Seviștean Popa și Alina Șorodoc au căzut pe final și la pauză scorul a fost  15-19.

După pauză echipa din Sebeș a ieșit mai motivată de la vestiare, iar handicapul de 4 goluri a fost anulat rapid, iar cea mai mare perioadă a reprizei secunde s-a mers de la egal, la egal.

S-a încheiat 32-32 și s-a trecut la aruncări de la 7 metri, iar HC Zalău s-a calificat cu scorul total 35-36.

Bianca Curmenț o repriză slabă, una bună

Portărița echipei naționale U-19, Bianca Curmenț a început prost meciul cu HC Zalău. Portarul gazdelor având doar 4 intervenții în prima parte.

În mitanul secundă, Curmenț și-a mai revenit și a pus și ea umărul la recuperarea handicapului de 4 goluri.