În ultimul meci din sezonul regulat, formația de baschet feminin CSU LPS Alba Iulia a primit replica satelitului prim-divizionarei Universitatea Cluj. Meciul a fost unul intens, umbrit de multiplele greșeli din ambele tabere, precum și o paletă largă de ratări de sub panou. CSU LPS Alba Iulia a pierdut duelul, scor 54-73 (14-14, 12-21, 11-23, 17-15)

Presiune derby-ului și-a spus cuvântul în ambele tabere, baschetbalistele, în special albaiuliencele, greșind foarte multe mingi simple.

Primul sfert a fost sub semnul echilibrului, punctându-se pe rând la fiecare coș. CSU Alba Iulia a preluat inițiativa, însă lipsa de concentrare pe faza de atac le-a permis clujencelor să revină în joc. După primele 10 minute, scorul a fost egal, 14-14.

În cea de a 2-a pătrime, CSU LPS Alba Iulia a practicat, cel mai probabil, cel mai prost sfert di nactualul sezon, ratând foarte mult și punctând doar 12 puncte. Kelly Walter a fost într-o pasă proastă, acest lucru fiind vizibil în jocul albaiuliencelor, care au pierdut contactul partidei, iar U Cluj a intrat la cabine în avantaj, scor 35-26.

Jocul slab a continuat pentru echipa din Alba Iulia și sfertul al 3-lea, în care a marcat doar 11 puncte, fiind dominată categoric de echipa din Cluj, care înainte de ultimele 10 minute ale partidei conducea cu 58-37.

Ultimul sfert a fost mai bun de partea albaiuliencelor, care au început foarte bine, și au marcat 10 puncte, pe când oaspetele au pus doar două puncte pe tabelă. Antrenorul clujenecelor a simțit pericolul și a trimis pe teren din nou ”artileria grea”, refuzând să traiscă cu emoții finalul de meci.

În cele din urmă, CSU LPS Alba Iulia a pierdut cu 54-73, după o prestație modestă.

Pentru CSU Alba Iulia Iulia au marcat: Georgiana Plăvițu – 15, Florina Rusu – 10, Kelly Walter – 9, Alexandra Bobar – 9, Andreea Fleșer – 5, Adina Ivașcu – 5, Ionela Țetcu – 1.

• Marcu: „Scot echipa de pe teren!”

La meciul din Sala Universității au fost și o serie de decizi ale celor doi arbitri, delegați tocmai din Cluj-Napoca la acest duel, care i-au iritat pe spectatorii prezenți în număr destul de mare la meci, precum și pe antrenorul Nicușor Marcu, acesta amenințând că scoate echipa de pe teren.

Pentru CSU LPS Alba Iulia urmează o perioadă de pauză, 3 săptămâni, apoi va debuta turneul semifinal, unde trupa din Alba Iulia va avea parte de duble manșe cu Rapid București, ACS KSE Târgu Secuiesc, Agronomia București și CSM CSȘ Ploiești.