dscn6075Junioarele III ale echipei CSO Cugir au pierdut pe teren propriu, sâmbătă, derby-ul Seriei J din cadrul Campionatului Național de handbal rezervat junioarelor III, contra formației clujeană CSS Viitorul Cluj,scor 21- 24.

Echipa vizitatoare a dominat în timpul jocului, iar acest aspect cumulat cu greșelile gazdelor ua făcut ca sâmbătă CSO Cugir să nu obțină un rezultat pozitiv.

Cele două echipe au mers cap la cap până în minutul 5 al partidei, după care ,pe fondul greșelilor din apărarea gazdă și ale atacului bun al vizitatoarelor, clujencele au preluat treptat conducerea reușind să se distanțeze la 4 goluri diferență pe tabela de marcaj 5-9,diferență păstrată până la finalul celor 30 de minute de joc, la pauză tabela indicând scorul de 8 -11.

După pauză, elevele antrenate de Petru Micu și Ioan Bașca s-au apropiat la două goluri diferență de clujence,10 -12,din păcate însă gazdele nu au reușit să mențină ritmul bun de joc,peremițându-le oaspetelor să preia din nou conducerea jocului, și chiar să-și majoreze avansul la 6 goluri, cea mai mare diferență de scor din timpul meciului.

Gazdele s-au mai apropiat încă odată la două puncte în spatele adversarelor,pe finalul meciului, la  21-23,dar nu au reușit să revină și să egaleze,acestea încasând ultimul gol care a și închis tabela de marcaj la scorul de 21-24.

În urma acestei înfrângeri, CSO Cugir coboară pe locul 3 în clasamentul Seriei J,cu 3 puncte,în timp ce clujencele obțin cea de-a doua victorie și devin liderele seriei cu 4 puncte.

Cele mai bune marcatoare pentru CSO Cugir au fost:Luiza Tomoșoiu cu 3 reușite și Cătălina Ursa cu 6 goluri.

De cealaltă parte,de la clujence cele mai bune marcatoare au fost:Cristina Lung cu 9 reușite și Maria Fizeșan cu 6 reușite.

Pentru CSO Cugir au evoluat următoarele jucătoare: Tomoșoiu Luiza,Cătălina Ursa,Daria Cibian,Sorina Costea,Ramona Cerchizan,Maria Fleșeriu,Denisa Dânșorean,Karina Roman,Ioana Heroiu,Adina Seba,Maria Martinescu și Alina Romaniuc.

Pentru CSS Viitorul Cluj Napoca au evoluat următoarele jucătoare: Pentru CSO Cugir au evoluat următoarele jucătoare:Iulia Pop,Maria Chiriac,Ioana Aranjasi,Maria Fizeșan,Cristina Lung,Anca Muszka,Maria Ploscar,Iulia Ciupci,Larisa Palage,Raluca Pâclișan,Ioana Semerean,Andreea Ștefănescu,Alina David,Iulia Vlad și Alexandra David.

Tot în etapa a III-a,LPS Sebeș – CSS Hunedoara 40 -28 (20 -13),iar degringolada hunedorencelor continuă și la finalul acestei etape.

În etapa următoare,CSO Cugir va întâlni,în data de 22 octombrie,în deplasare,formația CSS Sibiu.

FOTO și TEXT : Sorin Giurcă