unirea-alba-iulia-lps-satu-mare-liga-elitelor66În sport se spune că norocul ține întotdeauna cu cei buni. Nu a fost însă așa și în cazul meciului de sâmbătă dintre elitele Unirii Alba Iulia și omologii lor de la LPS Satu Mare,când șansa nu le-a surâs deloc gazdelor, deși meciul a fost dominat copios,de la un capăt la celălalt, iar ratările au fost de-a dreptul monumentale. Din nefericire meciul jucat pe Cetate II  s-a încheiat cu un rezultat de egalitate. Scor 1-1.

•  Jocul a început în nota de dominare a echipei gazde, care s-au întrecut în ratări. Efortul elevilor antrenați de profesorul Lopăzan Adrian, a fost răsplătit în minutul 40, când Adam a reușit să puncteze cu un șut plasat din interiorul careului mic. Pe fondul acestui rezultat, oaspeții au ieșit mai motivați de la cabine, iar jocul din a doua repriză a fost unul pe contre. Semnalul revenirii în joc a celor de la LPS Satu Mare a fost dat de atacantul Vereș. Acesta a scăpat singur cu portarul Petric și doar intervenția ultimului a făcut ca scorul să rămână neschimbat. Totuși egalarea se produce două minute mai târziu când același Vereș înscrie cu un șut la colțul lung.

• Meciul trebuia câștigat fară probleme!

Sub aspectul jocului prestat în prima repriză și a numărului de ocazii clare de gol pe care le-am avut, trebuia să câștigăm fără probleme acest joc intern. Am ratat din situații clare de a înscrie, iar în a doua repriză ocaziile s-au răzbunat, oaspeții marcând la una dintre puținele faze de poartă pe care le-au avut. Datorită acestui lucru, am pierdut două puncte prețioase acasă,
    a declarat profesorul Adi Lopăzan,antrenorul elitelor Unirii Alba Iulia.