La Sebeş s-a desfăşurat, sâmbătă, un maraton de fotbal în sală.

Ziua a început cu meciuri din prima fază a grupelor din cadrul Campionatului Judeţean de Fotbal în Sală, competiţie organizată de Asociaţia Judeţeană de Fotbal Alba (foto: facebook A.S. Hidromecanica Sugag).

A urmat un meci demonstrativ între AJF Alba şi AJF Hunedoara.

Punctul culminant a fost reprezentat de finala interjudețeană ”Trofeul Campionilor”, între campioanele din Alba și Hunedoara de la Cupa Firmelor și Instituțiilor, IPJ Alba și ISU Hunedoara. Scorul  final a fost 3-3, IPJ Alba impunându-se în cele din urmă cu 6-4 după lovituri de departajare. La pauză scorul a fost 2-1, golurile fiind marcate de Marius Lodroman (13, 19), respectiv Ciprian Pepenar (20). IPJ Alba a marcat imediat după reluarea jocului pentru 3-1, prin Adrian Bleza (27), văzându-se egalată până la sfârșitul timpului regulamentar, după reușitele din minutul 35 (Adrian Oancea), respectiv minutul 48 (Emilian Petrișor). La loviturile de departajare, ISU Hunedoara a marcat o singură dată, iar IPJ Alba s-a impus cu scorul general de 6-4, transformând toate cele trei lovituri de departajare.

Înaintea finalei s-a ținut un moment de regulegere în memoria lui Dragoș Petru, plutonier adjutant la Detașamentul de Pompieri din municipiul Hunedoara, care și-a pierdut viața în urma unui grav accident rutier, în data de 9 decembrie 2019.

Lotul IPJ Alba: Catargiu Vasile, Mucea Paul, Bleza Adrian, Moldovan Andrei, Lodroman Marius, Coroiu Marius, Amacsinoae Mihai, Manciulea Răzvan, Napău Dan, Giurgiu Călin, Medrea Petru și Pașca Raul.

Lotul ISU Hunedoara: Gâmbuță Valentin, Petraș Ervin, Agapi Adrian, Zamă Claudiu, Ghera Marius, Szemcsuk Attila, Spaniol Oliver, Oancea Adrian, Clej Cristian, Petrișor Emilian, Pepenar Ciprian și Bibarț Claudiu.

Jocurile au fost arbitrate de Marian Bordean – fost arbitru de Liga I și actual președinte al CJA Sibiu, acesta acceptând invitația, alături de noul președinte al AJF Sibiu, Ioan Duma.