stanciu-anderlecht-3Anderlecht s-a impus cu 6-1 în fața celor de la Mainz pe teren propriu în Europa League, Nicolae Stanciu fiind omul meciului, punctând două goluri frumoase în prima repriză a duelului european. Internaționalul lansat în fotbalul mare de Unirea Alba Iulia a punctat în minutele 9 și 41, ambele pase de gol primindu-le de la celălalt romând din lotul belgienilor, Alexandru Chipciu. Stanciu a fost aplaudat la scenă deschisă de către fanii echipei sale, iar acesta le-a dat palmă tuturor contestatarilor, care i-au pus la îndoială viitorul în tricoul echipei Anderlecht.

Nicolae Stanciu are evoluții tot mai bune în Belgia, albaiulianul remarcându-se în seara de Eruopa League, cu două goluri frumoase în poarta celor de la Mainz, reușite în victoria echipei sale Anderlecht, scor 6-1.

Stanciu a deschis scorul în minutul 9 cu un șut-centrare, fostul fotbalist al Stelei precizând că a dorit să furnizeze o pasă către colegii săi din careu, însă mingea a căpătat o traiectorie ciudată și a intrat în plasa porții echipei din Germania.

Apoi Nicolae Stanciu a făcut 2-1 în minutul 41, când Chipicu i-a pasat la marginea careului, de unde fotbalistul albaiulian a preluat și a șutat cu sete la colțul lung, execuția sa făcând deliciul publicului.

În ultima vreme, Nicolae Stanciu a fost aspru criticat de diverse persoane, care aveau așteptări mai mari de la acesta în tricoul belgienilor, însă fotbalistul transferat de la Steaua a rămas concetrat și a reușit să spargă gheața la noua sa echipă, aflându-se într-o stare foarte bună înaintea meciului cu Polonia din preliminariile Mondialului 2018.