Volei Alba Blaj a făcut un meci foarte bun în capitala Rusiei, la debutul în noul sezon al Ligii Campionilor, contra formației Dinamo Moscova, Deși a pierdut, scor 1-3 (25-23, 19-25, 21-25, 14-25), campioana României a arătat o prestație foarte bună, revenindu-și după primul eșec al sezonului, cel cu CSM București. În următoarea etapă, Blajul va întâlni pe teren propriu, celălalt Dinamo al Rusiei, Krasnodar, dispută ce va avea loc la Sibiu, pe 11 ianuarie.

Primul set a început cum probabil nici cei mai înfocați fani ai Blajului nu se așteptau, cu Campioana României la control, cu o echipă fără teamă de numele adversarului, ce a profitat de fiecare atac și a reușit să puncteze în momente cheie. Blajul a condus în majoritatea timpului, a fost egalată, însă s-a impus în primul set, scor 25-23.

Rusoaicele au început mai bine setul secund, însă nu au reușit să se distanțeze decisiv, Blajul rămânân în coasta formației din Moscova. Momentul decisiv al setului s-a produs la 18-17, când rusoaicele au punctat și s-au distanțat decisiv și au câștigat setul secund cu 25-19.

Și setul al 3-lea a început sub semnul echilibrului, cu un ușor plus pentru campioana României, care s-a instalat la conducere de la 2-2. A fost 6-4, însă voleibalistele gazdă au egalat la 6 și au preluat conducerea. Cu toate asstea, la primul time-out tehnic al partidei, Volei Alba Blaj s-a văzut la conducere, scor 8-7. Blajul a continuat să joace un volei de calitate și la un moment dat conducea cu 15-11, spre satisfacția lui Darko Zakoc și mâhnirea fanilor prezenți la acest meci. Dinamo a strâns rândurile și a punctat o revenire, egalând la 17, apoi preluând conducerea. Momentul s-a dovedit a fi decisiv în economia setului, Dinamo câștigând cu 25-21.

Campioana României nu a început rău nici în setul al 4-lea, însă nu a reușit să își păstreze ritmul, iar Dinamo a preluat conducerea încă din start, iar la un moment dat conducea cu 14-6. Au urmat 3 puncte consecutive câștigate de formația din ”Mica Romă”, moment în care antrenorul gazdelor a cerut time-out și și-a introdus din nou jucătoarele în ritm. Campioana Rusiei nu le-a mai dat nicio șansă adversarelor și s-a impus cu Dubravka Djuric , câștigând partida.

Volei Alba Blaj:Ana Antonijevic, Adina Salaoru, Samara Rodrigues de Almeida, Nadja Ninkovic, Tatsiana Markevich, Nneka Onyejekwe, Marina Vujovic (libero). Au mai jucat: Ana Maria Berdilă, Dubravka Djuric, Ana Grbac.

sursa foto: captură laola1.tv