Judoka Laura Alexia Bogdan (CS Unirea Alba Iulia) a fost desemnată sportivul anului la sporturi olimpice în cadrul Galei Sportului Judeţean 2019, eveniment care a avut loc vineri după amiază la “Mercur Styl” Alba Iulia. 

Componentă a lotului Național al României, Laura Alexia Bogdan, antrenată de Alin Dinu şi Cristian Dinu, s-a clasat pe locul 5 la Campionatul Balcanic desfășurat la Skopje (Macedonia). Ea a fost, de asemenea, în acest an campioană națională la NE Waza, categoria de vârstă U16  – categoria de greutate 48 kg şi vicecampioană națională la Campionatul Național U15  – categoria de greutate 48 kg.

Hulea Install - Extinderi conducte, bransamente, verificari, revizii, ISCIR, instalator autorizat ANREHulea

La sporturi neolimpice, sportivul anului a fost desemnat Alexandru Catarambă (powerlifting – CS Unirea Alba Iulia). El a obţinut trei medalii de aur și una de argint la Campionatele Mondiale de Juniori – U18 de la Regina (Canada), trei medalii de aur și una de argint la Campionatele Europene de Juniori – U18 de la Pilsen (Cehia) şi patru medalii de aur la juniori și trei medalii de bronz la seniori la Campionatele Naționale.

Antrenorii anului în judeţul Alba sunt Gabriel Avram (atletism; LPS Alba Iulia / CS Unirea Alba Iulia) – la sporturi olimpice şi Ovidiu Pănăzan (powerlifting; CS Zamolxis / CS Unirea Alba Iulia) – la sporturi neolimpice.

Cei mai buni sportivi pe ramuri de sport au fost următorii:

*atletism: Ana Rodean (CS Unirea Alba Iulia);

*bridge: Andra Pîrtică (AS Bridge Club Apullum Alba Iulia);

*box: Andrei Vasile Dărămuş (CS Unirea Alba Iulia);

*dans sportiv: Paul Ioan Degan (CS Life Is Dance Alba Iulia);

*golf: Ana Maria Coman (Asociaţia „Clubul de Golf Prof. Paul Tomiţa” Pianu de Jos);

*haltere: Nicu Vîlcu (CS Unirea Alba Iulia);

*înot: Daria Remete Mireştean (LPS Alba Iulia);

*judo: Laura Alexia Bogdan (CS Unirea Alba Iulia);

*karate:  Joo Sandor (CS Dojokan-Activ Aiud);

*orientare: Ionuţ Alin Zincă (CS Unirea Alba Iulia);

*pescuit sportiv: Alexandru Cristian Călian (CS Cetate Alba Iulia);

*polo: Adelina Pătraşcu (CSM Unirea Alba Iulia);

*powerlifting: Alexandru Catarambă (CS Unirea Alba Iulia);

*schi: Ioan Alexandru Bordi (CSS Blaj);

*tenis de câmp: Alexia Mărginean (TC Sun Alba Iulia);

*volei: Ioana Baciu (CSM Volei Alba Blaj)

Echipa anului 2019 este CSM Volei Alba Blaj. Formaţia din “Mica Romă” a cucerit cel de-al patrulea titlu de campioană a României și Cupa României. Tot în acest an a ajuns până în finala Cupei  CEV la volei feminin, unde a pierdut dubla manșă cu italiencele de la Busto Arsizio.

În cadrul Galei Sportului Judeţean 2019 au fost acordate următoarele menţiuni sportivilor:

*atletism: Mihaela Acatrinei (CS Unirea Alba Iulia), Georgiana Jid (LPS Alba Iulia / CS Unirea Alba Iulia), Mihaela Blaga (CSS Blaj), Alin Petric (CSS Blaj), Florentina Iuşco (studentă la Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia, legitimată la CNS Cetate Deva), Denisa Bota (Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia);

*baschet: Iulia Stoica (LPS Alba Iulia);

*box: Daniel Moldovan (CS Unirea Alba Iulia);

*bridge: Daria Ojog, Răzvan Bârluţ, Cosmin Dărămuş, Andreas Ritea, Rebeca Baghiu, Dragoş Gârneţă, Andrei Ghiuşan, Abigail Baghiu, Viorel Alexandru, Adelina Cişmaş, Daria Romcea, Ioana Oroşan, Denis Cristorian, Diana Zaharie, Coriolan Tisler şi Robert Dărămuş (toţi de la AS Bridge Club Apullum Alba Iulia);

*dans sportiv: Denisa Monica Paşca, Andrada Maria Sîrbu, Flavius Nicolae Josan şi Giulia Suardi (toţi de la CS Life Is Dance Alba Iulia);

*fotbal: echipa Universităţii “1 Decembrie 1918” Alba Iulia – vicecampioană naţională universitară (Dragoş Pop, Sergiu Stanciu, Adrian Onacă, Bogdan Gligor, Paul Joldeş, Sergiu Horeiciuc, Bogdan Ionicescu, Narcis Opriţa, Alexandru Petresc, Andrei Negrea, Andrei David, Nicolae Carnat, Alexandru Doboş, Erwin Bloj, Octavian Ionică, Marcel Olaru, Nicolae Ghişa, Vasile Ursu – antrenor, Răzvan Rusu – antrenor); echipa de fotbal feminin ACS Student Sport Alba Iulia – medaliată cu bronz la Campionatul Naţional de Futsal (Nicoleta Adam, Denisa Chirilă, Ariana Iosa, Roxana Bocăniciu, Geanina Drăgan, Iulia Nuţiu, Marinela Tîrsînă, Cristina Drâmbărean, Andreea Olariu, Alexandra Pârvu, Antonia Ciulea – convocată la lotul national U19, Reghina Drăgoi, Maia Oltean, Diana Stănescu, Mădălina Mârza, Mariana Constantinescu, Raluca Modol, Cătălin Costea – antrenor, Georgiana Neghiu – antrenor-jucător)

* golf: Daniel Morar, Florin Vinersar şi Claudia Popa (toţi de la Asociația “Clubul de Golf” prof. Paul Tomița Pianu de Jos);

*haltere: Ionuţ Năstase (CS Unirea Alba Iulia);

*înot: Alexandru Buda, Alexandru Comşa, Armand Enescu, Lukas Stâncel, Ayan Gheorghiu, Robert Simon, Albert Marc, Robert Kriszbai, Cătălin Şuşman, Cristian Luca, Alecsandra Sârb, Miruna Hîrceagă, Elena Sârb, Iasmina Zayadna (toţi de la LPS Alba Iulia);

*judo: Tudor Grădinariu (LPS Alba Iulia), Răzvan Mircea (LPS Alba Iulia), Alexandru Sibişan (CS Unirea Alba Iulia), Denisa Sava (Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba Iulia), Adrian Sorin Grecu (Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba Iulia);

*arte marţiale: Alexandru Martin, Roxana Călugăru, Mădălina Prunaru, Elvis Glăvan, Giulia Luţă, Georgian Csortan, Ariana Sută şi Aramis Ghinea (toţi de la CS Champions/Karate Forever Alba Iulia), Marian Ştefan Codrea, Mihai  Iachim, Rareş Zincă, Robert Ungureanu, Cătălin Mortură, Ianis Rotaru, Ştefania Teodor, Mara Roman, Erika Fânaru, Daria Filimon, Mara Ilaş şi Irina Codrea (toţi de la CSO Cugir), Raluca Crăciun, Alexandra Luca şi Ana Fumigel (toţi  de la CS Dojokan Activ Aiud), Alexandru Boloage şi Eduardo Cetean (ambii de la Club Revolution Academy Alba Iulia), Alin Moldovan (Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba Iulia);

*orientare: Tamas Bogya (CS Unirea Alba Iulia)

*pescuit sportiv: Cătălin Schirger, Iulian Hosu, Claudiu Lupşan, Marcel Azoică. Marian Daniel Mincă şi Ioan Sorin Căpitănescu (CS Cetate Alba Iulia);

*polo: Elisabeta Cămărăşan, Adelina  Pătraşcu, Ana Maria Cristea, Kincso Toth,  Oana  Gherman, Alexia Cristea, Karina Albu, Amalia  Novăceanu, Mădălina Pintea, Valeria Serluceanu, Regina Golovenco, Maria Svidchi, Anastasia Sandrac, Elena Tatarli, Ana Bogdan, Doroftea Vârtosu, Ovidiu  Pocol  – antrenor (toţi de la CSM Unirea Alba Iulia);

*powerlifting: Andrei Irimie, Andrei Cioflică, Alexandru Cazacu, Laurenţiu Avram, Cătălin Buciuman şi Daniel Turuş (toţi de la CS Unirea Alba Iulia), Daniel Bălăiţă, Mihai Oltean, Horia Frigător, Ioan Răzvan Dragomir, Alexandru Moiseanu, Andrei  Şerban Şuţu şi Mădălina Bălăiţă (toţi de la CS Powerlifting Galda), Mihail Septimiu Pinca (CS “Mica Romă” Blaj), Octavian Varga (CS Powerlifting Stremţ), Călin Androne, Mihai  Sufleţel, Mihai Popa, Mălina Floca, Alexandru Balog, Dennis  Paştiu, Carlos Tat, Darius Balog, Mihai Toacsăn, Radu Crişan, Darius Feşteu, Cristina Paştiu, Iulia Dicu şi Dumitru Adrian (toţi de la CS Zamolxis Alba Iulia), Răzvan Galaţă  şi Paul Bejenariu (CS Zeus Powerlifting Mihalţ);

*şah: George  Ileană (Colegiul Naţional “Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia);

*schi – snowboard: Cezar Motoc şi Timea Kis (de la CSS Blaj), Andrei David, Adriana Suciu, Bogdan Bogdan şi Alexandra Toma (de la Universitatea “1 Decembrie  1918” Alba Iulia);

*tenis de câmp: David Manu (TC Sun Alba Iulia);

*volei: echipa CSS Blaj – vicecampioană naţională la categoria speranţe (Gabriel Bărbat, Antonio Jidveian, Cristian Greff, Robert Rus, Iustin Nicoară, David Răzăilă, Robert Polgar, Răzvan Oltean, Octavian Orian, Sebastian Roşianu, Alexandru Man – antrenor), Tudor Balu şi Cristian Bălău (CSS Blaj / ACS Atomic Blaj) – vicecampioni naţionali la volei pe plajă).

Pentru antrenori au fost acordate următoarele menţiuni:

*atletism:  Cristina Man (CSS Blaj / Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba Iulia); Alexe Nicolae  (Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba Iulia);

*baschet: George Lăncrănjan  şi Valentin Urian (ambii de la LPS Alba Iulia);

*bridge: Monica Gârneaţă şi Marius  Oroşan (ambii de la AS Bridge Club Apullum Alba Iulia);

*atletism/arte marţiale: Sorin Şimon (Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba Iulia);

*schi/snowboard: Gabriel Petrovici (Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba Iulia);

*box: Nicolae Paştiu (CS Unirea Alba Iulia);

*dans sportiv: Ionuţ Ionescu şi Bianca Ionescu (CS Life Is Dance Alba Iulia);

*golf: Nicolae Ursu (Asociația “Clubul de Golf” prof. Paul Tomița Pianu de Jos);

*haltere/powerlifting: Ioan Frăţilă (LPS Alba Iulia/CS Unirea Alba Iulia/CS Zamolxis Alba Iulia);

*înot: Daniel Bob, Nicolae Bob şi Laura Todică (toţi de la LPS Alba Iulia);

*judo: Ştefan Toma  (LPS Alba Iulia), Cristian Dinu şi Alin Dinu (ambii de   la CS Unirea Alba Iulia);

*karate-arte marţiale: Nicolae Crăciun (CS Dojokan Activ Aiud), Ioan  Simion Băluţă (CS Champions/Karate Forever Alba Iulia), Vasile Pricob (CSO Cugir) şi Alin Moldovan (Club Revolution Academy Alba Iulia);

*powerlifting: Iacob Cleja (CS Powerlifting Stremț), Daniel Bălăiţă (CS Powerlifting Galda), Darius  Lupaşcu (CS Zeus Powerlifting Mihalţ), Mircea Nanu (CS “Mica Romă” Blaj) şi Andrei Cioflică (CS Zamolxis Alba Iulia);

*şah: Dorin Ispas (Colegiul  Naţional “Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia);

*schi: Tiberiu Tanţoş şi Călin Gligor (ambii de la CSS Blaj);

*tenis de câmp: Gheorghe Radu şi Mircea Socaciu (ambii de la TC Sun Alba Iulia);

*volei: Nicolae  Dan Balu (ACS Atomic Blaj)

La secţiunea “sportivi masters” au fost premiaţi următorii:

*atletism: Ilie Cioca, Emilia Guşat, Emil Sufleţel şi Margareta Sufleţel (toţi de la CS Unirea Alba Iulia), Vasile Hârjoc, Gheorghe Hăprian, Daniel Scrob şi Dan Stoian (toţi de la CSO Cugir), Aurelian Zegrean (CS “Mica Romă” Blaj);

*culturism: Mihaela Mih-Dehelean (CS Unirea Alba Iulia);

*golf: Viorel Coman, Radu Codrin, Cristian Biţoană, Anca Codrin, Dana Aldea (toţi de la Asociația “Clubul de Golf” prof. Paul Tomița Pianu de Jos)

*orientare: Paul Brabiescu Călinescu şi Cosmin Anghel (CS Unirea Alba Iulia).

Gala Sportului Judeţean a devenit o tradiţie a fiecărui final de an, fiind organizată impecabil de Consiliul Judeţean Alba şi Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Alba.

 

 

 

 

 

Echipamente sportive JOMA - JSport.roJSport.ro

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.