Volei Alba Blaj-Dinamo Bucuresti31Volei Alba Blaj a avut o misiune facilă în Moldova, unde a avut programată restanță din etapa a 15-a, contra formației locale Unic Piatra Neamț. Echipa antrenată de Darko Zakoc s-a impus categoric cu scorul de 3-0 (25-10, 25-13, 25-18) și a bifat cel de-al 16-lea succes stagional din tot atâtea partide.

Moldovencele de la Unic Piatra Neamț au fost ”carne de tun” în fața echipei ce a reprezentat România în Champions League sezonul acesta. Volei Alba Blaj a defilat sub Pietricica, unde a controlat ostilitățile partidei și și-a trecut în cont al 16-a victorie consecutivă din întrecerea internă.

Primul set s-a încheiat rapid, după ce Volei Alba Blaj nu le-a oferit nicio șansă adversarelor, câștigând cu 25-10.

La fel a decurs și setu lsecund, însă de această dată moldovencele au reușit să mai adauge 3 puncte pe tabelă, iar Volei lba Blaj s-a impus cu 25-13.

Cel de-al 3-lea set a fost puțin mai echilibrat până la jumătate, moment în care echipa din ”Mica Romă” și-a luat avânt spre a 16-a victorie consecutivă, punând final setului cu scorul de 25-18.

Volei Alba Blaj va evolua sâmbătă, de la ora 18.00 în deplasare pe terenul echipei Medicina Târgu Mureș.