industria-galda-de-jos-pandurii-targu-jiu-ii43În principal, vinerea Liga a 3-a purcede cu o nouă rundă, iar astăzi sunt programate câteva meciuri din cea de-a opta.  La Sebiș, într-o zi mohorâtă de toamnă târzie, se dispută cel mai interesant meci al etapei, un adevărat derby pentru șefia seriei a 4-a. Protagoniste sunt primele două echipe clasate pe locurile fruntașe și despărțite doar de trei puncte în clasament, în speță Național Sebiș locul al doilea și Industria Galda de Jos locul întâi. Gazdele vin după o serie de două eșecuri consecutive în campionat, în timp ce oaspeții trec prin cea mai bună formă sportivă și sunt fără înfrângere în deplasare. Meciul este condus de o brigadă avându-l la centru pe Dorian Barzuca din Lugoj, ajutat la cele două tușe de Radu Pascu și Rareș Lakatoș ambii din Oradea. Observatorii întâlnirii sunt Vasile Balaj din Drobeta Turnu Severin și Teodor Biriș din Hunedoara.

• Derby-ul pentru locul unu. La pauză gazdele conduceau cu 1-0. Ploaie de goluri în a doua repriză. Național Sebiș – Industria Galda de Jos 3-2.

Meciul s-a jucat pe o ploaie măruntă și a stat mai mereu sub semnul echilibrului, cel puțin în prima parte, cu îndelungate momente de tatonare și cu puține faze de poartă, manieră firească, specifică unui derby. Totuși pică și primul gol al întâlnirii, după un corner, Avramescu înscriind cu un șut la colțul lung. Astfel, Național Sebiș a condus la limită pe Industria Galda de Jos.
    După pauză jocul a devenit unul foarte animat. Ocaziile s-au înmulțit și astfel au apărut și golurile. Galda a înscris imediat după pauză, prin Cernea, în minutul 55, care a reluat din interiorul careului. Același jucător îi aduce pe găldeni în avantaj un minut mai târziu, când a scăpat singur cu  portarul gazdelor. Egalarea s-a produs în minutul 75, când Siminic trimite din marginea careului un voleu la vinclu. S-a făcut 3-2 pentru gazde, în minutul 82, după ce Ion finalizează o centrare perfectă a lui Rosenblum.